Wakacje w Małopolsce – Zasmakuj w podróży!

Rzeka Dunajec. Po lewej i prawej stronie brzegu wznoszą się zamki.
Czy macie już wakacyjne plany? A może wciąż nie możecie podjąć, decyzji gdzie spędzić tegoroczny urlop? Bardzo chętnie Wam podpowiemy – oczywiście w Małopolsce! Tylko tu możecie wyruszyć na pieszą wędrówkę w otoczeniu górskich krajobrazów, zwiedzać klimatyczne galicyjskie miasteczka, aktywnie wypocząć nad wodą, wybrać się na wycieczkę rowerową jednym ze szlaków VeloMałopolska, spłynąć kajakiem z nurtem rzek, a przy okazji smakować tutejszych specjałów. To będą niezapomniane wakacje – gwarantujemy!

Podróżuj i smakuj małopolskich specjałów

Niezależnie od tego jak lubicie wypoczywać - aktywnie uprawiając sport, pieszo lub na rowerze, czy leniwie na leżaku w otoczeniu pięknych okoliczności przyrody, w Małopolsce znajdziecie dokładnie wszystko czego potrzebujecie. W dodatku będziecie mogli smakować do woli tutejszych specjałów. Jeśli wybierzecie się w Tatry i Podhale, spróbujcie lokalnych serów – oscypków, redykołek, buncu i wybornej bryndzy. Wiosną i latem smakują wybornie, bo owce na górskich halach mają swobodny dostęp do ziół i kwiatów, co zdecydowanie wpływa na smak mleka, z których produkuje się sery. Przemierzając Małopolskę Zachodnią koniecznie znajdźcie czas na wieczorne ognisko i słynne ziemniaki po cabańsku. Ziemniaki, buraki, cebula i inne warzywa przekładane boczkiem lub innym dodatkiem mięsnym, układane w żeliwnym kociołku to doskonała alternatywa dla tradycyjnych kiełbasek pieczonych w płomieniu ogniska. Szukając chwili oddechu na łonie natury w pobliżu Krakowa odwiedźcie Pstrąga Ojcowskiego w Dolinie Prądnika. To tylko 20 km od granic Krakowa, a można poczuć się jak w innej rzeczywistości. Głębokie doliny, wapienne ostańce, czar Ojcowskiego Parku Narodowego i tradycyjna hodowla pstrąga, gdzie czeka na was świeżo wędzona w bukowym dymie wyśmienita ryba. Jeśli dodamy do tego lampkę jurajskiego wina, chrupiący chleb ze Skały, kiszonki z Charsznicy, to z pewnością zapamiętacie ten posiłek na długo. Jeśli macie ochotę zwolnić nieco tempa i odpocząć wśród zieleni jak w toskańskiej winnicy wcale nie musicie wybierać się do Włoch. Wystarczy zwiedzić winnice położone wokół Tarnowa - polskim biegunie ciepła. Większość winnic oferuje możliwość zwiedzania i wypoczynku wśród równych rzędów winorośli. To fantastyczny pomysł na spędzenie leniwego popołudnia. Po odrobinę słodyczy i łyk orzeźwienia w upalne letnie dni proponujemy wyjazd na Sądecczyznę. Gęste lasy Beskidów skryją Was w chłodnym cieniu, a łyk świeżo wyciskanego soku z łąckich jabłek orzeźwi i odświeży. Na deser miodowe specjały prosto z pasieki. W wakacje nie brakuje wielu gatunków świeżego, ekologicznie czystego miodu.

Małopolska w rytmie eko- sięgnij po przewodnik

Jeśli nabraliście apetytu na kulinarną podróż po Małopolsce, ale chcecie zaplanować szczegółowo trasę, wybrać atrakcje, które odwiedzicie, miejsca warte zobaczenia - koniecznie sięgnijcie po przewodnik Małopolska w rytmie eko. Znajdziecie w nim ciekawe propozycje wycieczek, rekomendacje licznych atrakcji, miejsc noclegowych i restauracji, a przede wszystkim sporą dawkę informacji o tym jak podróżować, by nie pozostawiać za sobą śladu, nie szkodzić naturze i korzystać z darów przyrody w sposób zrównoważony. Po lekturze przewodnika przekonacie się, że warto zamienić samochód na rower, albo własne nogi, robić zakupy w lokalnych sklepikach i u gospodarzy oraz wypoczywać z dala od zgiełku i głównych szlaków, odkrywając to co nieodkryte.

Małopolski System Informacji Turystycznej – zawsze w gotowości by Ci pomóc

Pamiętajcie, że jeśli zdecydujecie się spędzić lato w Małopolsce zawsze możecie liczyć na życzliwą pomoc konsultantów Punktów Informacyjnych Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej. Porady, rekomendacje, darmowe mapy, przewodniki i pomoc lokalnych mieszkańców może okazać się nieoceniona podczas pobytu. Jeśli wolicie korzystać z narzędzi on-line zawsze możecie zajrzeć do serwisu visitmalopolska.pl i aplikacji VisitMałopolska po łyk podróżniczych inspiracji. Aplikacja jest darmowa i można ją bez trudu pobrać na telefon, aby cieszyć się swoim wirtualnym asystentem, który pomoże w zaplanowaniu pobytu w Małopolsce.

Wyposażeni w wiedzę z głową pełną planów i marzeń ruszajcie na Małopolskie szlaki. Przekonajcie się sami jak wiele niezwykłych przygód na Was czeka!

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets