Pogórza - sacrum

Sanktuarium świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta nad jeziorem Tropie
Na terenie całej Małopolski krzyżowały się religie, które przez stulecia funkcjonowały obok siebie, nic więc dziwnego, że Pogórza obfitują w wiele wspaniałych obiektów sakralnych, zarówno religii chrześcijańskiej, jak i żydowskiej. Znakomita większość drewnianych budynków znalazła się na Szlaku Architektury Drewnianej. 

Zachęcamy do odwiedzin zespołu kościoła parafialnego Narodzenia NMP w Czchowie. Budynek został wzniesiony został w 1346 r. w stylu gotyckim. Jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej ziemi brzeskiej. 

W Tropiu nad Dunajcem stoi romański kościół, jeden z najstarszych w tej części Polski. Jak głosi tradycja, wzniesiono go w miejscu, gdzie znajdowała się pustelnia św. Świerada, mnicha benedyktyńskiego żyjącego na przełomie X i XI w. Z pierwotnej budowli ostały się tylko mury prezbiterium. Inny romański kościół znajdziemy w Dziekanowicach. Według historyków mógł powstać już na przełomie XI i XII w.

W Iwkowej znajduje się kościół cmentarny Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny datowany na II poł. XV w. Polecamy również wizytę w kościele parafialnym św. Mikołaja Biskupa w Tymowej, ufundowanym w XIV w. Oba obiekty leżą na Szlaku Architektury Drewnianej.

Inne okoliczne świątynie, które znalazły się na liście SAD to: kościół pomocniczy św. Jana Chrzciciela w Rzepienniku Biskupim z początków XVI w., kościół parafialny św. Bartłomieja w Jastrzębi, kościół parafialny Matki Boskiej Różańcowej w Przydonicy, kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Podolu - Górowej, kościół św. Apostołów Piotra i Pawła w Rożnowie, kościół Wszystkich Świętych w Bobowej.

Równie interesujące są wnętrza kościołów: św. Małgorzaty w Żurowej, św. Michała Archanioła w Jodłówce Tuchowskiej, św. Justyny w Paleśnicy, św. Stanisława w Wilczyskach, św. Katarzyny w Ryglicach, który zbudowano w miejscu XVII-wiecznej drewnianej świątyni czy zespół klasztorny oo. Franciszkanów w Zakliczynie.

Na osobną uwagę zasługują, m.in. zespół klasztorny oo. Franciszkanów w Wieliczce z obrazem Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki, kościół pomocniczy św. Wojciecha w Szymbarku, który według tradycji stoi w miejscu, w którym św. Wojciech zmierzając z Węgier do Polski, odprawił mszę świętą. Koniecznie trzeba zobaczyć wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: kościół św. Michała Archanioła w Binarowej oraz kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.

W Nowym Wiśniczu mamy dwa ważne kościoły. Pierwszy to zespół kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP, gdzie na plebanii znajduje się obraz Jana Matejki „Wskrzeszenie Łazarza”. Z kolei zespół klasztorny Karmelitów w Nowym Wiśniczu znajduje się na terenie…więzienia. Można tam wejść tylko raz w roku, w trakcie trwania Weekendu z Zabytkami Powiatu Bocheńskiego, organizowanego co roku w pierwszą sobotę i niedzielę września.

Zwiedzając małopolskie obiekty sakralne nie można pominąć Bazyliki kolegiackiej św. Mikołaja w Bochni. Największy i najstarszy kościół w tym mieście wybudowano w XV w. Obok kościoła znajduje się wolnostojąca drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z początku XVII wieku, którą wpisano do rejestru SAD.

W okolicy nie brakuje sakralnych świadectw kultury żydowskiej. W Bobowej warto zobaczyć synagogę oraz cmentarz żydowski – oba miejsca związane z ośrodkiem chasydzkim założonym pod koniec XIX w. przez rabina Szlomo Halberstama. W synagodze odbywają się nabożeństwa podczas pielgrzymek chasydów do grobów cadyków bobowskich.

W okresie I Wojny Światowej na terenie Małopolski toczyło się sporo walk. Do najważniejszej bitwy i przełamania frontu wschodniego doszło pod Gorlicami - wojska niemieckie i austro-węgierskie pokonały, zmuszając do odwrotu, wojska rosyjskie. W walkach na froncie poległo wielu żołnierzy, stąd w okolicy znajduje się dużo cmentarzy, na których spoczywają ich ciała. Jednym z nich jest obiekt o numerze 123 Łużna na wzgórzu Pustki, znajdujący się na Szlaku Frontu Wschodniego I Wojny Światowej. Jest największym ze wszystkich 400 nekropolii I Wojny Światowej na terenie Galicji Zachodniej. Pochowanych jest tu blisko 1201 żołnierzy.

Skorzystaj z Wyszukiwarki i odkrywaj regiony lub przeglądaj Powiązane Treści.

Multimedia


 
Pobierz bezpłatną aplikację VisitMałopolska
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści