Szlakiem sacrum w Małopolsce – naturalnie!

Kompleks sakralny, kościół oraz klasztor paulinów z białą fasadą zwany potocznie kościołem na skałce w Krakowie
Małopolska doskonale sprawdza się jako przestrzeń do aktywnego wypoczynku, turystyki pieszej i rowerowej. Atrakcyjność turystyczna regionu jest jednak wielowymiarowa. Poza doświadczeniami poznawczymi ważny jest również aspekt duchowy. W Małopolsce znajduje się wiele miejsc związanych z kultem religijnym, sprzyjającym modlitwie i kontemplacji. Dynamicznie rozwija się turystyka pielgrzymkowa, grupowa i indywidualna. Turyści – pielgrzymi poszukują odskoczni od codziennych spraw, okazji do refleksji i wyciszenia. Dlatego w ramach mini cyklu Szlakiem sacrum będziemy prezentować wyjątkowe miejsca, których historia i atmosfera sprzyjają duchowemu rozwojowi.

Naszą podróż po małopolskich świątyniach i miejscach kultu zacznijmy od Bazyliki Świętego Michała Archanioła Sanktuarium Męczeństwa Świętego Stanisława na Skałce. Krakowska Skałka to miejsce niezwykłe – świątynia, która była świadkiem wielu kluczowych momentów w Polskiej historii.  Swoją nazwę zawdzięcza usytuowaniu na wapiennej skale wynoszącej się ponad nizinny teren. Położona w centrum Krakowa, nieopodal Wawelu przyciąga swoją wyjątkowością tłumy pielgrzymów i turystów. Jednak swoje znaczenie w historii to miejsce nad Wisłą zawdzięcza męczeńskiej śmierci Stanisława, biskupa krakowskiego (1079r.). Począwszy od 1472 roku, za sprawą Jana Długosza kanonika krakowskiego, gospodarzami Skałki jest Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, powszechnie znany pod nazwą Zakon Paulinów. Od samego początku działalność duszpasterska Paulinów na Skałce naznaczona była i jest po dzień dzisiejszy kultem św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zakonnicy starali się za wszelką cenę i mimo różnych, dziejowych trudności krzewić wśród narodu polskiego nabożeństwo do Świętego Patrona Ojczyzny. Od wieków Paulini dbali o to, aby Skałka, obok Jasnej Góry była duchową stolicą polskości, nawet w okresie zaborów. W podziemiach kościoła została otwarta krypta, która stała się miejscem pochówku zasłużonych dla Polski ludzi kultury i sztuki. Krypta upamiętnia nie tylko wybitnych ludzi, ale również ich dzieła i wpływ na kształtowanie się historii narodu polskiego. To właśnie Skałkę wybrał Jan Paweł II na spotkanie z ludźmi nauki i kultury podczas swojej pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Zdecydowanie nie można opuścić tego miejsca podczas wizyty w Krakowie. 


Wpływ Paulinów na rozwój duchowy Małopolan, a także szerzej, Polaków jest nie do przecenienia. Dlatego wiosną ubiegłego roku zdecydowano o utworzeniu małopolskiego odcinka Szlaku Paulinów i połączeniu go z istniejącym szlakiem śląskim. Dzięki współpracy Samorządu Województwa z Zakonem wytyczono ciekawą trasę turystyczną, którą warto ruszyć nie tylko by poznać wyjątkowe miejsca kultu, wyciszyć się i modlić, ale również poznać zawiłości polskiej historii przez pryzmat dziejów działalności Zakonu. Założeniem jest, by szlak jako turystyczno-kulturowy, oprócz elementów poznawczych zawierał również aspekt edukacyjny. Zainicjowano go z myślą o różnych grupach docelowych, których motywacje są rozpięte pomiędzy duchowością, wiedzą i aktywnością. Trasa łączy ze sobą krakowską Skałkę i Jasną Górę. Przebiega przez 2 regiony: Małopolskę i Śląsk. W dalszych planach jest rozbudowa szlaku o kolejne regiony, znane z działalności Paulinów, tak aby stworzyć komplementarny produkt turystyki pielgrzymkowej. Z założenia trasa Szlaku Paulinów jest dostępna zarówno dla turysty pieszego, jak i rowerowego dzięki wyborze dróg o małym natężeniu ruchu, odpowiedniej nawierzchni i nachyleniu. Uwzględnia obiekty o charakterze religijnym oraz miejsca atrakcyjne pod względem historycznym, kulturowym czy przyrodniczym.  Na trasie jest również wiele spokojnych – sprzyjających pielgrzymowaniu, kontemplacji i zadumie – fragmentów. Na terenie Małopolski Szlak wytyczono zaczynając od krakowskiej  Skałki – Seminarium Zakonu Paulinów, dalej  Węgrzce – Bosutów – Książniczki – Iwanowice – Wysocice – Imbramowice – dol. Dłubni – Glanów – Budzyń – Kamienna Góra – Wolbrom – Dłużec – dol. Wodącej (okolice Smolenia), aż do granic województwa. Szczegółowa mapa szlaku dostępna jest TUTAJ


Szlak Paulinów to nowa oferta turystyczna, która doskonale wpisuje się w obecne trendy ekoturystyki, holistycznego wypoczynku, slow, eko, kontemplacji na łonie natury. Podróż szlakiem jest również niepowtarzalną okazją do poznania wielu bezcennych zabytków kultury i sztuki znajdujących się pod opieką Zakonu. Dlatego gorąco zachęcamy do odkrywania zakonnych tajemnic i wyciszenia podczas niespiesznej podróży – naturalnie! 


 

Multimedia


Baner - wydarzenia.jpg

Powiązane treści