Jezioro Mucharskie, kolejna atrakcja Małopolski

Zdjęcie Jeziora Mucharskiego z góry, widok na most
Malownicze jezioro, otoczone górami to kolejny turystyczny hit Małopolski. W okolicy rozciągają się urocze panoramy Beskidu Małego na zachodzie oraz Beskidu Makowskiego na wschodzie. Rzeka Skawa, na której zbudowano zbiornik jest granicą między tymi dwoma górskimi pasmami. Jezioro Mucharskie zostało utworzone przede wszystkim w celu zapobiegnia powodziom, natomiast nadano mu również funkcje rekreacyjne, dzięki czemu odwiedzający okolicę mogą z niego w pełni korzystać.

Jezioro Mucharskie to sztuczny akwen. Zlokalizowany jest na rzece Skawie na granicy powiatów wadowickiego i suskiego. Swoim zasięgiem obejmuje gminy: Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zalew znajduje się w miejscowości Świnna Poręba. To zbiornik położony między Beskidem Małym i Makowskim.

(Nie)kończąca się historia

Zapora w Świnnej Porębie jest jedną z najdłużej prowadzonych inwestycji hydrotechnicznych w powojennej Polsce. Już w latach pięćdziesiątych XX wieku powstał pierwszy projekt zagospodarowania terenu. Jej budowę rozpoczęto w 1986 roku. Termin zakończenia prac kilkukrotnie przekładano. Ostatecznie 26 lipca 2017 roku oficjalnie zakończono budowę. Napełnianie zbiornika rozpoczęto w listopadzie 2016 roku, ostatecznie zakończono w 2020 roku. Tak długi okres robót pozwolił ma przeprowadzenie kompleksowych badań archeologicznych i historycznych. Ich wyniki można oglądać na stałej wystawie w Muzeum Miejskim Suchej Beskidzkiej. Ekspozycja ukazuje skalę osadnictwa człowieka w dolinie górnej i środkowej Skawy od prehistorii aż po średniowiecze. Przedstawiono na niej klimat, faunę i florę, epoki i ważniejsze kultury archeologiczne, technologie, wierzenia oraz sztukę, które są tłem dla prezentowanych artefaktów z prac wykopaliskowych. Przed ostatecznym zalaniem tego terenu wodą, zrealizowano niesamowity film dokumentalny pod tytułem „Z nurtem życia”, ukazujący przyrodę terenu wokół zbiornika i nad rzeką Skawą.

Atrakcje Jeziora Mucharskiego

Choć w bólach, to z roku na rok, z sezonu na sezon rozwija się nad jeziorem turystyka i rekreacja, przybywa atrakcji. Działają tutaj wypożyczalnie sprzętu wodnego takiego jak kajaki, czy rowery wodne, a dzięki wyznaczonym plażom można korzystać z kąpieli zarówno wodnych, jak i słonecznych. Organizowane są widokowe rejsy statkiem „Róża Wiatrów” lub gondolą „Szafir” po Jeziorze Mucharskim, które rozpoczynają się i kończą w porcie Jaszczurowa. Ostatnio udostępniono dla turystów koronę zapory Jeziora Mucharskiego. Wokół zalewu powstają miejsca noclegowe, restauracje, punkty gastronomiczne. Do jeziora lub w jego bezpośredniej okolicy znajdują się trzy turystyczne szlaki piesze, którymi można dojść na szczyty Beskidu Makowskiego: Jaroszowicką Górę (541 m nad poziomem morza), Starowidz (534 m), Chełm (603 m) oraz Beskidu Małego: Żmijową (595 m), Gołuszkową Górę (715 m) oraz Magurkę Ponikiewską (790 m). Wzgórza i góry pokrywają piękne lasy, które pozwolą odetchnąć pełną piersią z dala od miejskiego zgiełku podczas wycieczki po Małopolsce.

Ciekawostki

  • powierzchnia zbiornika maksymalna – 1035 hektarów,
  • wysokość zapory – 50 metrów,
  • długość korony – 640 metrów,
  • pojemność jeziora – 161 milionów metrów sześciennych.

 

 

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets