Co robić w Krakowie? Nie spać i nie jeść, tylko zwiedzać!

Pierniki na krakowskim targu
Spędzacie noworoczne dni w Krakowie i zastanawiacie się, co robić? Mamy dla Was kilka podpowiedzi, które na pewno oderwą Was od stołu i pozwolą na aktywne odkrywanie miasta. Kraków ma tyle do zaoferowania, że tu nie można spać i jeść, trzeba zwiedzać!

Znajdźcie wszystkie smoki krakowskie!

Szlak Smoków Krakowskich to nowa atrakcja turystyczna, która powstała w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego. Siedem smoków i siedem historii Krakowa czekają na Was w różnych zakątkach miasta. Każdy z nich opowiada o krakowskich ciekawostkach i nie zieją ogniem! Potrzebne Wam będą wygodne buty i chęć do tropienia smoczych opowieści!

Ruszcie szlakiem szopek krakowskich

Tradycja wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okresie świątecznym możecie zobaczyć ją na ulicach Krakowa! W wielu miejscach stoją szopkowe konstrukcje, których kunszt i misterne zdobienia możecie podziwiać podczas świątecznych spacerów po mieście. W tym roku aż 40 szopek zdobi miejską przestrzeń. Spróbujcie znaleźć je wszystkie!

Szopki ruchowe też czekają!

Oprócz szopek krakowskich, świetnym pomysłem jest odwiedzenie krakowskich kościołów, aby zobaczyć unikatowe ruchome szopki. W świątyni Bernardynów znajdziecie tą najpiękniejszą w całym Krakowie, w kościele Kapucynów dowiecie się o tradycji szopkarstwa, która trwa tu od ponad stu lat, a w świątyniach Franciszkanów, Dominikanów, Redemptorystów oraz Katedrze Wawelskiej znajdziecie dzieła sztuki, które zadziwiają i zachwycają jednocześnie!

Ćwiczenie uważności na krakowskich detalach!

Kraków to jedno wielkie dzieło sztuki i architektury. Za drzwiami niepozornych kamienic skrywają się kunsztowne zdobienia, witraże, kolorowe kafelki, a także malowidła, które wyglądają jak eksponaty w galeriach sztuki. Warto czasem złapać za klamkę, sprawdzić co kryje się po drugiej stronie. Co powiecie na taki spacer z uważnością na detale? Może znajdziecie jakiś interesujący portal nad drzwiami wejściowymi, przepiękną mozaikę lub niecodzienne zdobienia architektoniczne? Kraków pełen jest takich fascynujących odkryć! Spacerując po mieście miejcie oczy szeroko otwarte i szukajcie piękna w najmniejszych zakamarkach.

Do krakowskiego lasu marsz!

Zielone tereny Krakowa w zimie zmieniają szatę na białą i są wprost stworzone do tego, aby spalać w nich świąteczne przysmaki! Na poświąteczne marsze możecie wybrać się do Lasu Borkowskiego, Lasu Mogilskiego, Lasku Łęgowskiego czy popularnego Lasu Wolskiego, który jest największym lasem miejskim w Krakowie. W każdym z nich jest pięknie, cicho i jak na leśne ścieżki w zimowej odsłonie przystało – wprost bajecznie!

Z górki na pazurki czyli idźcie sanki w Krakowie!

Kraków może nieco oddalony od gór, ale kto powiedział, że nie można tu wybrać się na sanki? W okresie zimowym działa kilka miejsc, w których bezpiecznie można zjeżdżać na sankach. Dla fanów tego zimowego szaleństwa czeka nowohucki Zielony Jar i górki w pobliżu Nowohuckiego Centrum Kultury, Park Krowoderski, Park Jordana, Młynówka Królewska, czy okolice Kopca Krakusa. Wszystkie te miejsca nie tylko zapewnią Wam saneczkarskie szaleństwo, ale są także mogą być dobrą opcją na zimowe spacery.

Multimedia


 
Download free VisitMałopolska app
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Related Assets