Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Michała Archanioła Binarowa

Kościół świętego Michała Archanioła Binarowa

Drewniany kościół z wieżą. Ściany i dach pokryte gontem. Wokół kościoła drewniane ogrodzenie.

Binarowa 409, 38-340 Binarowa Region turystyczny: Pogórza

tel. +48 134476396
tel. +48 504646865
Pierwsza wzmianka o kościele w Binarowej pochodzi z 1415 roku. Świątynia, którą dziś podziwiamy, jest nieco młodsza, wzniesiono ją około 1500 roku po pożarze pierwszego obiektu. Kościół od 2003 roku jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się także na Szlaku Architektury Drewnianej.

Późnogotycka bryła z drzewa jodłowego, o dachu i ścianach podbitych gontem, ma masywną, mocno zwężającą się ku górze wieżę zwieńczoną ostrosłupowym hełmem. Wieża jest o wiek późniejsza niż korpus kościoła. W XVII wieku do bryły dostawiono też kaplicę Aniołów Stróżów, zniekształcając nieco typowy, klasyczny charakter budowli.

Tym, co sprawia, że binarowski kościółek jest tak znany, i znalazł się na Liście UNESCO, jest jego wyjątkowe wnętrze. Na zwiedzających robi ono ogromne wrażenie. Ściany i strop tej przepięknej świątyni szczelnie pokrywają malowidła: na sufitach jest to polichromia wykonana za pomocą szablonów o wzorach roślinnych, pochodząca z początku XVI wieku. Na ścianach znajdziemy XVII-wieczne barokowe cykle, ukazujące sceny z Nowego Testamentu oraz widoki ówczesnego miasta Biecza. Interesujący jest również wystrój świątyni: rzeźbione ławki, pokryte malowidłami konfesjonały i ambona czy tron dla celebransa. Pięknie prezentują się nawet okucia drzwiowe pamiętające czasy powstania świątyni. Z cennego wyposażenia wyróżniają się gotyckie: XIV i XV-wieczne rzeźby i płaskorzeźby w ołtarzach (jedyna tak dobrze zachowana kolekcja w południowej Polsce) oraz kamienna chrzcielnica (XVI wiek) z barokową pokrywą.

Warto dodać, że świątynia w Binarowej jest nie tylko pięknym przykładem drewnianej architektury sakralnej, ale również miejscem kultu maryjnego. W jej lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Piaskowej). Obraz pochodzi z XVII wieku i jest repliką cudownego obrazu Matki Bożej Piaskowej z krakowskiego kościoła Karmelitów. Niestety nie udało się ustalić kim był autor wizerunku, ani też kiedy obraz znalazł się w kościele. Wiadomo jednak, że do obrazu pielgrzymowano już w XVIII stuleciu. Kult przetrwał, czego dowodem jest odprawiana w każdą środę i gromadząca tłumy wiernych nowenna ku czci Matki Bożej Piaskowej, połączona z odczytywaniem próśb i podziękowań.

 

 


Powiązane treści