Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Przełęcz Szopka Pieniny

Przełęcz Szopka Pieniny

Po lewej trawa, na wprost przy drewnianym ogrodzeniu i ławce, żółta tablica informacyjna pod daszkiem z gontu, z drogowskazami wskazującymi trzy kierunki szlaków. Obok ogrodzenia i tablicy droga, która rozgałęzia się w dwa kierunki, po prawo drewniane dwie ławki pod lasem. Na wprost las i pogodne niebo,

34-443 Sromowce Niżne Region turystyczny: Pieniny i Spisz

Położona na wysokości 779 metrów nad poziomem morza przełęcz rozdziela Masyw Trzech Koron od góry Czoło i Pienin Czorsztyńskich. Bywa także nazywana przełęczą „Chwała Bogu” (chodzi o zwrot ulgi po trudach wycieczki).

Przez Przełęcz Szopka od XIV wieku wiodła lokalna droga handlowa ze Sromowiec Niżnych do Krościenka, po której w 1906 roku Polskie Towarzystwo Tatrzańskie wyznakowało szlak turystyczny do dziś znakowany kolorem żółtym. Na przełęczy znajdują się dwie polany. Ciekawostką jest, że na polanie zakwita rzadka już roślina mieczyk dachówkowaty. Z polany zwanej Szopką rozciąga się widok na pogórza Spisza i Tatry oraz  Gorce. Na trasie znajduje się źródełko i ławki wzdłuż krzyżujących się szlaków oraz dydaktyczne tablice informacyjne. Przełęcz Szopka jest miejscem, gdzie zwykle odpoczywają turyści podążający w dalszą wędrówkę. Szlaki rozchodzą się na Trzy Korony, do Czorsztyna, Krościenka i Sromowiec Niżnych. Szlaki są oznaczone kolorem żółtym i niebieskim.


Powiązane treści