Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Dwór Jana Matejki w Krzesławicach Kraków

Dwór Jana Matejki w Krzesławicach Kraków

Na pierwszym planie widzimy pomnik z popiersiem Jana Matejki z brodą, z długimi włosami i w kapeluszu, stojący na cokole z napisanym imieniem i nazwiskiem oraz datami urodzenia i śmierci. Za nim stoi murowany budynek - dwór z kilkoma oknami i drewnianą werandą na środku z jaskółką u góry. W dachu pokrytym gontem kilka małych jaskółek z oknami i kominy. Po lewej kwitnący krzew a wokół kilka drzew bez liści.

ul. Melchiora Wańkowicza 25, 31-752 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice

tel. +48 126445674
Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, ulokowany jest przy ulicy Melchiora Wańkowicza 25 w Krzesławicach w obecnej dzielnicy Wzgórza Krzesławickie. Dworek jest budowlą powstałą w 1826 roku, wzniesioną przez rodzinę Kirchmayerów. Pierwotnie dworek przypominał wiejską rezydencję, z późniejszymi dobudowaniami wprowadzonymi przez kolejnego właściciela Jana Matejkę. Obecnie dworek nakryty jest dachem gontowym, posiadającym charakterystyczne lukarny.
Od frontu znajduje się ażurowo ozdobiony ganek projektu Jana Matejki. Na ścianie frontowej dworku znajduje się wmurowana w 1969 roku, tablica pamiątkowa z płaskorzeźbioną głową Matejki. Przed dworkiem znajduje się popiersie Jana Matejki. Dworek umieszczony jest pośród 4 hektarowego parku krajobrazowego z wiekowymi i rzadkimi okazami drzew. Wnętrze dworku urządzono w stylu właściwym dla domów z okresu I połowy XIX wieku. Z oryginalnego wyposażenia, z czasów zamieszkiwania Jana Matejki, jedynie pozostały: ganek, ławka, drzwi wejściowe, fortepian, sztalugi , a także dzwon do nawoływania domowników na obiad, aktualnie umieszczony na wieży pobliskiego kościoła.

W XVIII wieku Krzesławice należały do Akademii Krakowskiej, której rektor Hugo Kołłątaj przejął je w 1788 roku i postawił niezachowany do dziś dwór. W XIX wieku dobra odkupili Kirchmayerowie i w 1826 roku zbudowali nowy dwór, stary pełnił rolę letniej kuchni i rozebrano go w 1918 roku.

W 1876 roku dworek z ogrodem, sadem, zabudowaniami gospodarczymi i gruntem ornym, kupił Jan Matejko za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem. Staropolski dwór być letnią rezydencja jego rodziny. Artysta zaprojektował i dobudował do niego pracownię i drewniany ganek z ażurową balustradą od ogrodu, wsparty na słupach i zwieńczony trójkątnym szczytem, zachowany do dziś. Tu malarz stworzył wiele dzieł, głównie portrety i szkice oraz obrazy o tematyce historycznej, w tym ogromny obraz Kościuszko pod Racławicami.

W czasie II wojny światowej stacjonujący w dworku Niemcy zdewastowali park. Po wojnie z dworu wypędzano mieszkańców, a dwór zniszczono i ograbiono. Dlatego jego ostatnia właścicielka Maria Burzyńska, zapisała zrujnowany majątek Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, z przeznaczeniem na muzeum pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. W 1960 roku rozpoczęto kapitalny remont obiektu z zachowaniem jego historycznego charakteru. Od 1966 roku w dworze mieści się muzeum.

To parterowa rezydencja z dobudówką-pracownią malarska, kryta dachem gontowym, z gankiem przeniesionym od frontu. W parku zachował się starodrzew. Na ścianie dworku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Matejce, przed budynkiem stoi jego popiersie, dzieło profesora Czesława Dźwigaja. W dworku, umeblowanym meblami z XIX wieku, można obejrzeć poczet królów i książąt polskich autorstwa uczniów Matejki.


Powiązane treści