Kraków – doskonałe miejsce na dłuższe wakacje!

Zdjęcie przedstawia Zamek Królewski na Wawelu z lotu ptaka
Wyjeżdżając na urlop chcesz łączyć aktywne zwiedzanie z leniwym odpoczynkiem? Lubisz poznawać najnowsze trendy sztuki współczesnej, jesteś miłośnikiem klasycznych zabytków, odwiedzasz różne zakątki dla nietypowej kuchni czy na przykład chętnie spędzasz wolny czas nad wodą lub w parku, albo po prostu lubisz pospacerować po mieście, omijać utarte szlaki i odkrywać nowe miejsca po swojemu? To wszystko oferuje Ci Kraków - doskonałe miejsce na dłuższe, letnie wakacje. W stolicy Małopolski, jak w kalejdoskopie, w zależności od miejsca, okoliczności i czasu możesz zobaczyć coś zupełnie innego.

Lubisz klasycznie

Jeśli na zewnątrz jest naprawdę upalnie czy wręcz przeciwnie – deszczowo, możesz wybrać wariant zwiedzania jednego z krakowskich muzeów. Uchronisz się przed wysoką temperaturą i deszczem, ale przede wszystkim możesz liczyć na duży łyk historii i estetyczne doznania. Miłośnicy wiedzy historycznej i klasycznej sztuki koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Narodowe (MNK) lub Sukiennice, budynek dawnych kramów kupieckich, gdzie obecnie w górnej części znajduje się Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku – oddział Muzeum Narodowego ze swoimi imponującymi zbiorami. Nie sposób pominąć na tym szlaku Muzeum Książąt Czartoryskich, które po wieloletnim, gruntownym remoncie jest ponownie dostępne dla zwiedzających. A tam czekają na każdego prawdziwe światowe perły. Właśnie w tym muzeum można obejrzeć obraz Dama z Gronostajem Leonarda da Vinci, Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, ale także wiele innych arcydzieł.
Po tych wizytach kolej na następny obowiązkowy punkt programu, dawną siedzibę królów polskich do 1795 roku: Zamek Królewski i Wzgórze Wawelskie. Tutaj nie można pominąć wyjątkowej wystawy królewskich arrasów, która potrwa tylko do 31 października. Ich historia brzmi jak emocjonująca opowieść filmowa. Ukrywane przed Szwedami, zrabowane na polecenie carycy Katarzyny, wywiezione galarem wiślanym na trzy dni przed wkroczeniem Niemców do Krakowa w 1939 roku. Ewakuowane do Rumunii 18 września, kolejno do Francji i przez Anglię do Kanady, powróciły wreszcie do naszego kraju. Wszystkie zachowane w Polsce arrasy zamówione przez króla Zygmunta Augusta zobaczymy na wystawie: Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021–1961–1921 w Zamku Królewskim na Wawelu.

Lubisz modnie


Jeśli Twojemu sercu bliższa jest zarówno historia jak i sztuka współczesna to zapraszamy Cię teraz na dłuższy spacer magicznymi uliczkami starego miasta, przez starą żydowską dzielnicę Kazimierz, potem most na rzece Wiśle, a następnie dzielnicę Podgórze, prosto na Zabłocie, bardzo modną w ostatnich latach, poprzemysłową dzielnicę. Tutaj tuż obok siebie znajdują się MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Muzeum Fabryka Emalia Oskara Schindlera.
Na Zabłociu trafisz na fajne miejsca gdzie kupisz coś dobrego do zjedzenia z foodtrucka, ale znajdziesz również nowoczesne, modne restauracje z menu przygotowanym przez renomowanych szefów kuchni. Dobrą miejscówką na szybką przekąskę z foodtrucka jest dzielnica Kazimierz. Tam właściwie przy każdej ulicy znajdują się również restauracje z bardzo bogatą ofertą gastronomiczną.

Lubisz aktywnie

Po takim turystycznym maratonie każdy zasługuje na odpoczynek, a gdzie najlepiej jeśli nie na łonie natury? W samym centrum miasta znajduje się park miejski - Planty, który okala całe Stare Miasto. W sumie ma aż 21 ha i 4 km. długości! Stary drzewostan, zadbane alejki, ławki, przylegające do nich kawiarnie i restauracje – to naprawdę sprzyjające okoliczności do odpoczynku.
Jeśli jednak chciałbyś odpocząć od miejskiego zgiełku to fajnym rozwiązaniem będzie wypożyczenie kajaków i pływanie po rzece Wiśle, zwiedzanie dalszych zakątków miasta na dwóch kółkach, relaks i pływanie w naturalnych zbiornikach wodnych (Zalew Bagry, Przylasek Rusiecki) czy joga w parku (Park Bednarskiego, Park Lotników Polskich, park im. Henryka Jordana).


Lubisz niekonwencjonalnie

Klasyczne zwiedzanie miasta to atrakcja nie dla każdego. Jeśli Ty należysz do tego wąskiego grona, a wybrałeś Kraków, to jest to strzał w dziesiątkę!
To miasto, które ma niezwykle różnorodne propozycje, od tradycyjnej oferty turystycznej, po niekonwencjonalne formy spędzania wolnego czasu. Rozejrzyj się wokół i co widzisz? Nic? Spójrz jeszcze raz! Zacznij szukać szczegółów! Kraków słynie z modernistycznych godeł kamienic z oryginalnymi detalami i dekoracjami.  Wprawne oko wypatrzy godło królika, chińskiego smoka,  zapaśnika, kobiety z dziećmi czy suma. Na podziwianie modernistycznych płaskorzeźb kamienic, które powstawały z początkiem XX wieku zabieramy Cię poza ścisłe centrum Krakowa do dzielnicy Zwierzyniec i Krowodrza.
Słyszałeś kiedyś o kopcach, widziałeś takie konstrukcje? W stolicy Małopolski mamy ich aż 5 w różnych częściach miasta, przy czym jeden z nich, Kopiec Piłsudskiego jest największy w Polsce! Powstały jako upamiętnienie i w hołdzie historycznym postaciom.


Lubisz kulturalnie

Dobra muzyka, fajne towarzystwo i impreza w plenerze – zawsze kojarzą się z latem i dobrymi wspomnieniami. Właśnie po to miasto przygotowało na sierpień (6 - 29 sierpnia) Kraków Culture Summer, który będzie się odbywać w parku im. Henryka Jordana.
Impreza stawia na różnorodność, o którą swoim repertuarem zadbają m.in. Krakowskie Forum Kultury, Sinfonietta Cracovia, Cracovia Danza, Teatr Bagatela, Teatr Ludowy, Teatr Groteska, a także Piwnica pod Baranami. O muzyczne atrakcje zatroszczą się z kolei flagowe krakowskie festiwale: Unsound, Summer Jazz Festival, Audio Art Festival, EtnoKraków/Rozstaje, Festiwal Muzyki Filmowej czy Wianki – Święto Muzyki.

Zbyt wiele jak na jedne wakacje? Być może, ale w Krakowie to wszystko jest możliwe!


Wypatruj smoczego oka

Przez najbliższe miesiące o Krakowie będzie głośno w całej Polsce. Wszystko za sprawą najnowszej kampanii promocyjnej A Ty? Co widzisz w Krakowie? organizowanej przez miasto Kraków i Małopolską Organizację Turystyczną (MOT). Akcja ma zwrócić uwagę na niezwykle różnorodne propozycje miasta i wykorzystuje do tego historycznego smoka wawelskiego, a konkretnie jego oko spoglądające na miasto i przewijające się obrazy. Ten punkt widzenia pozwala docenić zarówno szeroką perspektywę jaki i detale, trudne do zobaczenia dla mniej spostrzegawczego odbiorcy.
Spot promujący miasto, jako miejsce, które trzeba odkryć na nowo, zobaczą m.in. pasażerowie w pociągach Pendolino i na dworcach kolejowych, widzowie kina plenerowego, które odwiedzi 27 miejscowości w północnej i centralnej Polsce. Smoczym okiem zostaną obrandowane dwie lokomotywy PKP Intercity, które w czerwcu i lipcu wyruszą na kilkanaście krajowych tras.
O Krakowie usłyszymy także w stacjach radiowych: Złotych Przebojów i RMF FM. W ramach kampanii miasto będzie promować się także w stacji TVN, na łamach „Gazety Wyborczej” i w prasie kobiecej.
Oczywiście stolica Małopolski będzie także obecna w Internecie i socal mediach ( Facebook, Instagram). W serwisie Interia ukaże się cykl artykułów o atrakcjach miasta, National Geographic Traveler przeprowadzi rozmowy m.in. z fotografami i podróżnikami.
Dużą atrakcją mogą okazać się przygotowane specjalnie na tę okazję podcasty o głośnych kryminalnych sprawach, którymi krakowanie żyli na przełomie XIX i XX wieku.
Propozycja miasta i MOT-u to zaproszenie do poznawania naszego miasta od początku i na nowo. Dajmy się wciągnąć w tą przygodę! 

 


 

Multimedia