Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Wieża widokowa Lubań

Wieża widokowa Lubań

Zdjęcie ukazuje wieżę widokową na Lubaniu z pokładu drona. Do szczytu prowadzi ścieżka wokół której rosną drzewa iglaste porastające również cały szczyt. W tle liczne wzniesienia i pagórki, a w oddali widoczne pasmo górskie Tatr.

Ochotnica Dolna Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy

Wieża widokowa na szczycie Lubania (1211 m n. p. m.) została wybudowana w 2015 roku. Lubań to najwyższy szczyt Pasma Lubania w południowo - wschodnich Gorcach.

Wieża widokowa na Lubaniu ma wysokość 30 metrów. Na 20. metrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać Gorce, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Na platformę widokową prowadzi 138 schodów z pomostami spocznikowymi co 8 schodów. Platforma jest monitorowana całodobowo. Znajdują się na niej tablice panoramiczne.
Na Lubaniu znajdują się ruiny dwóch dawnych schronisk, które spłonęły. Pierwsze w 1944 roku, w czasie II wojny światowej, a drugie zbudowane w latach 70. działało zaledwie ponad dwa lata i także strawił je pożar. 
Na Lubań można dostać się od Przełączy Snozka (od strony Nowego Targu za Kluszkowcami) niebieskim szlakiem.
Warto dodać, że na przełęczy stoi pomnik wykonany przez Władysława Hasiora „Organy”. To jeden z najbardziej intrygujących i rozpoznawalnych artystów polskich XX wieku.
Trasa na szczyt Lubań zajmuje ok. 2h 30 min.
Obecnie tuż pod szczytem działa baza namiotowa. 


Powiązane treści