Juromania 2021 – odkryj Jurę aktywną z natury!

Rycerze na zamku w Korzkwii
Jura Krakowsko-Częstochowska to miejsce niezwykłe… Szachownice pól i lasów, łagodne wzgórza i wapienne ostańce o fantazyjnych kształtach, średniowieczne warownie na tle sielskiego krajobrazu, głębokie jaskinie i dzika przyroda zapraszają, by korzystać z ich uroków. Wielkimi krokami zbliża się Juromania -Święto Jury krakowsko Częstochowskiej. Wydarzenie dzięki któremu można odkryć wszystkie tajemnice tego wyjątkowego zakątka Polski.

Od 17-19 września 2021 r. w ponad 30 lokalizacjach od Krakowa, aż po Częstochowę Jura zaprezentuje swoje aktywne oblicze. Wydarzenie będzie odbywało się pod hasłem „Jura aktywna z natury”, dlatego na wszystkich miłośników turystyki aktywnej i aktywności fizycznej czekać będzie wiele atrakcji.

Grafika promocyjna Juromanii

Rajdy rowerowe i nordic walking, biegi, treningi wspinaczki skałkowej, zwiedzanie jaskiń, spacery i wycieczki z przewodnikami to tylko niektóre punktu programu, które pozwolą uczestnikom poznać Jurę z zupełnie innej perspektywy. Urozmaicone ukształtowanie terenu, bliskość natury, piękne krajobrazy, liczne szlaki piesze i rowerowe sprawiają, że Jura jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki aktywnej, ekoturystyki i sportów, także ekstremalnych. Połączenie pięknego otoczenia, sprzyjających warunków, wielu możliwości aktywnego spędzania czasu daje gwarancję dużej dawki emocji i endorfin dla każdego, kto choć raz odwiedzi Jurę.

Juromaniacy będą mieć też wiele okazji, by dowiedzieć się wszystkiego na temat dobrodziejstw jurajskiej natury: poznają lecznicze właściwości ziół, odkryją tajniki historycznej medycyny, nauczą się jak samodzielnie przygotować kosmetyki. Nie zabraknie też okazji do smakowania naturalnych jurajskich produktów i zgłębiania tajników zasad prawidłowego odżywiania.

Jak co roku, Organizatorzy przygotowali  moc niespodzianek dla wielbicieli historii i jurajskich tradycji. Swoje bramy otworzą zamki na Szlaku Orlich Gniazd. W Korzkwi, Pieskowej Skale, Rabsztynie, Bydlinie i na zamku Tenczyn w Rudnie odbędą się liczne rekonstrukcje historyczne, widowiska, koncerty, pokazy rzemiosł, spacery i wycieczki z przewodnikami oraz liczne warsztaty i konkursy. Po raz pierwszy zwiedzający będą mogli zobaczyć, na co dzień niedostępne, ogrody przy Sanktuarium OO. Paulinów na Skałce w Krakowie oraz odwiedzić kościół w Korzkwi, Muzeum Hebla i Galeria Barwy Ziemi.

Odkrywanie tajemnic Jury ułatwią Questy - Wyprawy Odkrywców, które angażując do zabawy całe rodziny rozbudzą w uczestnikach ciekawość i dadzą wiele pozytywnych emocji.

Na Śląsku Juromania zawita miedzy innymi do Częstochowy, Olsztyna, Żarek, Złotego Potoku, Ogrodzieńca, Smolenia, Zawiercia, Koziegłów i Siewierza i innych lokalizacji. W każdej z nich moc wrażeń i pozytywnych emocji - gwarantowana!

Już dziś zaplanujcie swoja trasę jurajskiej przygody. Szczegółowy program Juromanii i wszelkie wskazówki znajdziecie na stronie internetowej www.juromania.pl na profilach FB i IG Juromania . Sprawdźcie dokładnie, bo na niektóre wydarzenia obowiązują wcześniejsze rezerwacje.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną wszystkie atrakcje zostaną przygotowane z uwzględnieniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, tak aby wszyscy podczas Juromanii mogli czuć się bezpiecznie.

Patronat medialny nad Juromanią objęła Gazeta Krakowska i Radio Kraków.

Multimedia