Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Ruiny zamku Ojców

Ruiny zamku Ojców

Od lewej drzewo bez liści, zasłaniające po części wysokie skały przy których stoi kwadratowa wieża z bramą ze strzelistym łukiem, z niewysokim daszkiem. W dole droga, po której idą ludzie, barierka i choinki. Ponad wszystkim bezchmurne niebo.

Ojców 9, 32-045 Sułoszowa Region turystyczny: Jura Krakowsko-Częstochowska

tel. +48 123892005
Zamek został wzniesiony przez króla Kazimierza Wielkiego w drugiej poł. XIV wieku. Jego rolą było zabezpieczenie Krakowa i ochrona kupców podążających szlakiem handlowym.

Stanowił także ośrodek administracyjny dóbr królewskich. Kazimierz Wielki nazwał zamek Ojciec u Skały, upamiętniając w ten sposób tułaczkę swego ojca - Władysława Łokietka. Nazwa przetrwała jako Ojców. W średniowieczu zamek należał do najwybitniejszych dzieł architektonicznych w Małopolsce. Przez kolejne wieki zamek znajdował się w dzierżawie lub był siedzibą starostów. W XVII w. nastąpiła jego gruntowna przebudowa. Pod koniec XVIII w. miejsce to odwiedził Stanisław August Poniatowski. Po III rozbiorze Polski zaczął się proces szybkiej dewastacji, choć ostatni właściciele zamku próbowali częściowo odnawiać ruiny. Prace konserwatorskie prowadziła także dyrekcja Ojcowskiego Parku Narodowego. Obejmowały one rekonstrukcję gontowych dachów bramy wjazdowej i wieży, prace zabezpieczające przy budynku z bramą oraz tynkowanie wnętrza bramy i częściowe zabezpieczenie dolnych partii murów. Dziś zwiedzać można basztę bramną z makietą, wieżę z ekspozycją oraz dziedziniec.

 

 


Powiązane treści