Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Pałac Żeleńskich Grodkowice

Pałac Żeleńskich Grodkowice

Zadbany ogród z ładnym okrągłym klombem z krzewami, pośrodku którego stoi wysoka figura ogrodowa, z ławkami i żywopłotami oraz wysokimi trawami. Dalej widać budynek - pałac z cegły, z jasną wysoką podmurówką z kamieni, z wysokimi oknami z łukiem, z boczną wieżą z trzema wieżyczkami u góry z lewej, z balkonem i tarasem a obok z wykuszem, który kończy się u góry kształtem trójkąta, z bogato zdobioną elewacją. Po prawej z parterowym budynkiem, po części schowanym za gałęziami drzew, które rosną po bokach pałacu.

Grodkowice 1, 32-015 Kłaj

tel. +48 664964446
Pałac, będący siedzibą rodu Żeleńskich, zamieszkujących we wsi Grodkowice od XVII wieku, dziś jest jednym z ciekawszych zabytków powiatu bocheńskiego.

Najstarsze wzmianki o Grodkowicach pochodzą z 1270 roku. W XVII wieku Stanisław Żeleński zakupił od Lanckorońskich cały majątek i kilka okolicznych wsi. W 1670 roku jego syn wybudował drewniany dwór, który rozebrano w 1903 roku. W kwitnącym z XIX wieku majątku, Władysław Żeleński w 1902 roku wzniósł murowany pałac, projektu znanego krakowskiego architekta Teodora Talowskiego. Ostatnim właścicielem pałacu był Karol Żeleński. Po II wojnie światowej w upaństwowionym majątku miał siedzibę Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Dziś w pałacu organizowane są przyjęcia okolicznościowe i imprezy firmowe oraz koncerty i wystawy. W pałacu, zbudowanym z czerwonej cegły i kamienia w stylu eklektycznym, wyróżnia się elewacja ogrodowa z trójbocznym ryzalitem, loggiami i narożną wieżą. Z pałacowego wzgórza rozpościera się widok na Puszczę Niepołomicką i Pogórze, w pobliżu przepływa rzeka Raba. W przypałacowym parku rosną stare drzewa. Na jego skraju, w miejscu dawnej bramy, stoi żelazny krzyż upamiętniający Marcjana Żeleńskiego zamordowanego w 1846 roku podczas rabacji galicyjskiej.


Powiązane treści