Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Chyża Hani Krzywa

Chyża Hani Krzywa

Drewniany dom wzorowany na autentycznej łemkowskiej chyży z jasnego drewna pod ciemnym gontem

Krzywa 16, 38-307 Krzywa Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 183510260
tel. +48 503953673
Dom położony jest w Beskidzie Niskim, obok zabytkowej cerkwi, w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Zbudowany został z bali drewnianych w stylu łemkowskiej chyży (chaty). Pobliskie lasy obfitują w grzyby (w szczególności rydze), leśne jagody i jeżyny. Tutejsze lasy są ostoją orła przedniego, orlika, bociana czarnego (hajstry), wilków, rysi, jeleni, dzików i saren, a okoliczne łąki wieczorami rozbrzmiewają głosem derkacza.

Do dyspozycji Gości przygotowano ogród wypoczynkowy z altaną i grillem oraz plac zabaw dla dzieci. W gospodarstwie można zapoznać się z bogatą kulturą łemkowską, obejrzeć zgromadzone stare sprzęty domowe i gospodarskie, zachwycić się bogactwem ludowych strojów uwiecznionych na starych fotografiach, zbieranych przez Gospodynię. Gospodyni jest jedyną osobą na tych terenach, która kultywuje tradycję rodzinną i odtwarza biżuterię łemkowską z drobnych szklanych koralików tzw. krywulkę. Domowa kuchnia oparta jest na rodzinnych przepisach kuchni łemkowskiej, połączonej z kuchnią polską, żydowską i kresową. Jej specjalnością są: hreczanyky, lewesz, kiszeniaki, różnorodne pierogi, w tym tradycyjne pieczone oraz potrawy z dziczyzny. Gospodyni serwuje domowy chleb i smalec z rydzami, a jej spiżarnia pełna jest przetworów: nalewek, soków, dżemów, grzybów.

Gospodarz – leśnik z zamiłowania i ornitolog – chętnie podzieli się swoją wiedzą przyrodniczą i zabierze Gości na fascynującą wyprawę do lasu.

„Łemkowskie Klimaty – tu czas stanął w miejscu”

„Chyża Hani” to wyjątkowy dom z łemkowskimi tradycjami, od wystroju i wyposażenie samej chaty, po tradycyjną kuchnię oraz zachowane zwyczaje i pamiątki rodzinne.

Niezwykle charakterystyczne dla łemkowskiej sztuki ludowej krywule po dzień dzisiejszy ożywiają wiele regionalnych strojów. Krywulki to 20 centymetrowe koralikowe kolie, zapinane pod szyję, zdobiące kobiece ramiona. Misternie wykonywane koronkowe naszyjniki ze szklanych koralików stanowią typowe ozdoby mniejszości narodowych, zamieszkujących wschodnią część Małopolski oraz górali karpackich. Dziś już niewiele osób w południowej Polsce potrafi tę sztukę wykonywać. W rodzinie Gospodyni tradycje te kultywuje się od trzech pokoleń.

Pobyt 4-dniowy (od obiadu w poniedziałek do śniadania w czwartek), lub 7-dniowy (od obiadu w piątek do śniadania w czwartek). W ramach pobytu Gospodyni zapewnia dodatkowe atrakcje:

  • poznawanie kultury łemkowskiej, zwiedzanie oraz historie cerkwi łemkowskich,
  • wycieczka piesza „Szlakiem Architektury Drewnianej”,
  • biesiada z degustacją regionalnych przysmaków,
  • warsztaty krywulczarskie (10 godz.).

Powiązane treści