Facebook link
Jesteś tutaj:
Powrót

Kościół świętego Antoniego Padewskiego Krynica-Zdrój

Kościół świętego Antoniego Padewskiego Krynica-Zdrój

Biały kościół o zaokrąglonych ścianach oraz wieży zwieńczonej krzyżem. W tle inne budynki i zalesione wzgórza.

ul. Kraszewskiego 72, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski

tel. +48 184712282
Kościół parafialny zbudowano w latach 80. i 90. XX wieku, choć nową świątynię w tej części Krynicy-Zdroju planowano już w latach 30. XX wieku. Dziś w kościele odbywają się również koncerty muzyki religijnej i klasycznej.

Najpierw powstał dom parafialny sióstr służebniczek Najświętszej Marii Panny. Obecny, monumentalny kościół o białych ścianach i niezwykłej bryle zwieńczonej krzyżem, zbudowano w latach 1982–1995. Jego projekt w kształcie łodzi wykonali w 1980 roku Ewa i Jacek Gyurkovichowie. W 1980 roku utworzono parafię, a kamień węgielny, poświęcony przez papieża Jana Pawła II w Krakowie, wmurowano w 1985 roku. Nowy kościół w 1995 roku poświęcił biskup Józef Życiński.

W przestronnym wnętrzu świątyni, zaprojektowanym przez Ewę i Jacka Gyurkovichów, centralne miejsce zajmuje prezbiterium z tabernakulum, z dominującym nad nimi witrażowym krzyżem, który pod wpływem światła słonecznego zadziwia grą kolorów. Witraże projektu Bolesława Szpechta wykonano w 2000 roku w Pracowni Witraży Anny i Janusza Zarzyckich. Na ścianie przy wejściu znajduje się tablica pamiątkowa księdza Władysława Gurgacza, jezuity i kapelana sióstr służebniczek i żołnierzy wyklętych, straconego w 1949 roku po politycznym procesie. Stacje Drogi Krzyżowej wykonał ludowy rzeźbiarz Józef Citak. W kościele znajdują się relikwie: świętego Antoniego, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, świętego ojca Maksymiliana Kolbego, świętego Daniela Komboniego, błogosławionego Jana Beyzyma oraz świętego Jana Pawła II.


Powiązane treści