św. Siostra Faustyna

Pomnik zakonnicy w habicie.
Postać świętej Faustyny Kowalskiej nierozłącznie związana jest z Krakowem. To właśnie tu 1 maja 1933 złożyła śluby wieczyste. W Krakowie spędziła także ostanie dwa lata swojego życia, zmarła w wieku zaledwie 33 lat, 5 października 1938 r. Została pochowana na cmentarzu zakonnym w Krakowie-Łagiewnikach, a w późniejszym czasie jej doczesne szczątki przeniesiono do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie umieszczono je w bocznym ołtarzu kaplicy klasztornej. W balustradę przed tymże ołtarzem wkomponowano marmurowy klęcznik, w którym złożono cząstkę relikwii świętej, by pielgrzymi przybywający tu z całego świata mogli ją uczcić.

Helena Kowalska – tak brzmiało jej imię i nazwisko przed przyjęciem imienia zakonnego. Całe życie skromna i uśmiechnięta, ufająca Bogu. W klasztorze pracowała w kuchni, w ogrodzie i przy furcie klasztornej. Tej prostej i niewykształconej kobiecie powierzono jednak wielką misję. Świat poznał św. Siostrę Faustynę jako apostołkę Bożego Miłosierdzia- to przez nią Jezus przekazał Kościołowi i światu orędzie spisane w „Dzienniczku” – bestselerze przetłumaczonym na ponad 30 języków. Ludzie zostali wezwani do zaufania Panu Bogu i postawy miłosierdzia wobec bliźnich, a także do głoszenia i wypraszania miłosierdzia Bożego dla świata m.in. przez praktykę nowych form kultu (łaskami słynący obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu Ufam Tobie”, święto Miłosierdzia w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, koronka do Miłosierdzia Bożego i godzina Miłosierdzia).
Kontynuatorem misji Siostry Faustyny stał się papież Jan Paweł II. 30 kwietnia 2000 roku zaliczył ją do grona świętych. Powiedział wtedy: „Doznaję dziś naprawdę wielkiej radości, ukazując całemu Kościołowi jako dar Boży dla naszych czasów życie i świadectwo Siostry Faustyny Kowalskiej. (...) Poprzez tę kanonizację pragnę dziś przekazać orędzie Miłosierdzia nowemu tysiącleciu. Przekazuję je wszystkim ludziom, aby uczyli się coraz pełniej poznawać prawdziwe oblicze Boga i prawdziwe oblicze człowieka”.