Małopolska dla każdego. 3 przyrodnicze atrakcje, które pokochacie

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko otoczona zielenią , nad nim błękitne niebo z chmurami.
Małopolska coraz szerzej otwiera się na turystykę bez barier. Bogata historia regionu, malownicze krajobrazy i liczne zabytki to unikatowość tego miejsca, do którego dostęp powinni mieć wszyscy. Władze lokalne oraz właściciele obiektów turystycznych coraz częściej zwracają uwagę na potrzeby osób z ograniczoną mobilnością, zapewniając dostępność i komfort zwiedzania. Oto 3 przyrodnicze atrakcje w Małopolsce, które są przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami.

Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko – unikat Ziemi Sądeckiej

Bobrowisko w Starym Sączu to wspaniała atrakcja turystyczna, która oferuje bliski kontakt z przyrodą i jednocześnie jest przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami. Bobrowisko to unikatowy obszar rekreacyjno-edukacyjny, znajdujący się w widłach górskich rzek Dunajca i Popradu w granicach Startego Sącza. Jest to miejsce, gdzie można obserwować naturalne siedliska bobrów oraz innych gatunków zwierząt i roślin.

Główną atrakcją Bobrowiska są drewniane ścieżki spacerowe i platformy widokowe, które umożliwiają podziwianie przyrody z bliska, bez zakłócania jej naturalnego rytmu. Trasa liczy ok 400 metrów, a drewniane kładki i ścieżki zostały zaprojektowane tak, aby były dostępne dla osób na wózkach inwalidzkich. Świetne miejsce na relaks, odpoczynek i podziwianie dzikiej przyrody.

Pustynia Błędowska – wycieczka na polską Saharę

Pustynia Błędowska, nazywana często "Polską Saharą", to wyjątkowy obszar przyrodniczy znajdujący się na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Jest to największy w Europie Środkowej obszar pustynny, który oferuje niepowtarzalne krajobrazy i unikalne doświadczenia. Zajmuje powierzchnię około 33 km², zabierając ludzi w teren przypominający pustynne tereny Afryki czy Azji. Charakteryzuje się wydmami, suchymi dolinami i bardzo specyficzną florą i fauną, które przystosowały się do nie najłatwiejszych warunków bytowania.

Na terenie Pustyni Błędowskiej znajduje się kilka punktów widokowych, które są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jednym z najbardziej popularnych jest punkt widokowy "Czubatka" w Kluczach, który oferuje panoramiczne widoki na całą pustynię. Dostęp do niego jest ułatwiony dzięki utwardzonym ścieżkom i podjazdom. Świetnie zagospodarowane są również ścieżki edukacyjne na pustyni. Dostosowane do osób na wózkach inwalidzkich, prowadzą przez najciekawsze obszary pustyni, umożliwiając obserwację unikalnej przyrody oraz poznanie historii i geologii tego miejsca.

Dolina Prądnika – perła Ojcowskiego Parku Narodowego

Dolina Prądnika, położona jest w Ojcowskim Parku Narodowym – najmniejszym parku narodowym w Polsce. Jest to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych dolin krasowych w Polsce. Oferuje malownicze widoki, obfituje w unikalną przyrodę i jest świetnym pomysłem na wycieczkę krajoznawczą z Krakowa. Dzięki stale rozwijającej się infrastrukturze turystycznej, Dolina Prądnika staje się coraz bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.  Spacer po Dolinie Prądnika to uczta dla przyrodniczej duszy człowieka.

Przepływający przez dolinę Prądnik wyżłobił w wapiennych skałach głęboki wąwóz, tworząc niezwykłe formacje skalne, jaskinie i wapienne ostańce. Wzdłuż doliny znajdują się liczne zabytki, takie jak zamki, kościoły, kaplice i młyny, co sprawia, że można ją eksplorować bez końca i zawsze trafia się na coś wspaniałego! Ścieżki spacerowe i punkty widokowe zapewniają relaks i kontakt z przyrodą, a liczne punkty gastronomiczne pozwalają skosztować lokalnej kuchni. Jeśli szukacie swojego ulubionego miejsca w Małopolsce, Dolina Prądnika jest mocnym faworytem!

Multimedia


 
Kostenlose App VisitMałopolska herunterladen
 
Android
Apple iOS
Windows Phone
<
>
   

Powiązane treści