Facebook link

Obiekt - VisitMalopolska

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny Krzęcin

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny Krzęcin

Fotografia przedstawia kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Krzęcinie
ul. św. Floriana 62, 32-051 Krzęcin Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 122706004
Pierwsze wzmianki o tej świątyni pochodzą z czasów Jana Długosza, a pod koniec XVI wieku powstał drewniany kościół w obecnym kształcie, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wezwanie kościoła zostało zmienione w XIX wieku w wyniku pomyłki…

W środku są aż trzy ołtarze, główny - z zabytkowym obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Obfite uposażenie mszalne (złocone kielichy, ampułki, ornaty, monstrancja) pochodzi z darów klasztoru Norbertanek. Oprócz tego, są też cztery ołtarze boczne, barokowe konfesjonały, ambona i marmurowa chrzcielnica. Na chórze mieszczą się 17-głosowe organy z zabytkową dziewiętnastowieczną szafą organową. Ściany i sufity pokryte są współczesną polichromią z połowy dwudziestego wieku, a okna zdobią witraże z postaciami świętych - ufundowali je parafianie. 

 

Wizerunek Matki Boskiej Krzęcińskiej od wieków uważany jest za cudowny i otaczany kultem Starsi mieszkańcy twierdzili, że mieszkają w ogródku Matki Bożej, która zawsze ich chroniła od różnych niebezpieczeństw, a podczas nawałnic czy anomalii pogodowych okrywała swym płaszczem.

W 1729 roku nałożono na obraz korony, a obok zawieszono złote i srebrne wota. Tego samego roku kościół wzbogacił się o  trzeci dzwon. 


Z nazwą kościoła wiąże się historia pomyłki: poświęcenia dokonał ks. bp Albin Dunajewski w 1887 roku. Wtedy też, podano do kurii wezwanie Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, zamiast stosowanego do tej pory Wniebowzięcia NMP. Nikt nie sprostował na czas tego błędu, toteż wezwanie to pozostało i jest używane po dziś dzień.
 

Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.