Facebook link

Zwiedzanie Fabryki Lokomotyw - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Zwiedzanie Fabryki Lokomotyw

Zwiedzanie Fabryki Lokomotyw

Od 2021-09-11 do 2021-09-12
lokomotywa Lukstorpeda, 1935, ze zb. M. Orłowicza. Polona, sygn F.64269/II, domena publiczna
Fabryczna 16, 32-500 Chrzanów
tel. +48 327632740
Organizator: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Broniewskiego 10c, 32-500 Chrzanów
W dniach 11 i 12 września serdecznie zapraszamy miłośników historii i kolei do Chrzanowa. Podczas tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zostanie udostępniona dla zwiedzających Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce FABLOK.

Początki “Fabloku” sięgają 1919 roku. Była to bowiem pierwsza fabryka lokomotyw na terenie II RP.  W latach 1921–1924 zbudowano hale wydziałów montażowego, mechanicznego oraz kuźni. Żelbetowe konstrukcje budynków fabrycznych przedstawiały bardzo nowoczesne rozwiązania. Rozkład budynków umożliwiał planowość produkcji i racjonalny ruch materiałów. W 1928 r. była to już powierzchnia 800 000 m2. Fabryka posiadała własną bocznicę kolejową, a sieć torów objęła wszystkie budynki fabryczne. Zamontowano także tory kolejki wąskotorowej. Zastosowane śmiałe rozwiązania konstrukcyjne uznawane są za wybitne osiągnięcie architektury przemysłowej w Polsce tamtego okresu.
Przez lata chrzanowskie lokomotywy pokonywały tysiące kilometrów w kraju oraz za granicą. Maszyny z Fabloku mknęły po torach w Maroku, Jugosławii, Albanii, jak również w Korei, czy w Chinach. Ukazuje to światową sławę zakładu ulokowanego w Chrzanowie.


Dodatkowo przygotowano szereg atrakcji towarzyszących wydarzeniu:
•    “Wokół Fabloku” - cztery spacery po dawnym osiedlu robotniczym Fablok
w towarzystwie Kamila Bogusza, dyrektora Muzeum w Chrzanowie.
•    “Zakręceni na kolej”  - Miłośnicy kolarstwa, będą mogli wziąć udział w dwóch rajdach rowerowych na trasie Chrzanów-Regulice-Chrzanów. Wydarzenie prowadzone będzie przez Stowarzyszenie Chrzanowskich Cyklistów. Całkowita długość trasy to 35 km.
•    Zespół Szkół Technicznych „Fablok” w Chrzanowie - zaprasza do odwiedzenia sal lekcyjnych oraz udostępnia salę do pokazu zdjęć archiwalnych Fabloku z Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej. Będzie można zwiedzić pracownie szkolne do nauki zawodowej.  
•    Biblioteka w Chrzanowie zaprasza czytelników na stoisko bookcrossingu – książka w podróży, a najmłodszych na biblioteczne animacje.
•    Muzeum w Chrzanowie im. I. i M. Mazarakich zaprasza do poznania ekspozycji dotyczącej Fabloku, w murach swojego budynku (ul. Mickiewicza 13)
•    Uruchomione zostaną specjalne bezpłatne pociągi na trasie Kraków-Chrzanów-Kraków, przystosowane do przewozu rowerów. Konieczna jest rezerwacja.
•    Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” w Chrzanowie zapewni bezpłatne przejazdy kolejką turystyczną na trasie Chrzanów Fabryczna - Zespół Szkół Technicznych “Fablok”.
•    Związek Komunalny “Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie, w dniach Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zapewni więcej kursów autobusowych
        na trasie Dworzec Tymczasowy –przystanek Fablok.

Przydatne linki:
Program wydarzenia
Rezerwacje

Wiadomości praktyczne