Facebook link

Ruiny zamku Rytro - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Ruiny zamku Rytro

Ruiny zamku Rytro

Zamek na wzgórzu, po prawej baszta, w dole zabudowania wsi.
Rytro Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
Doliną Popradu od wieków prowadził tradycyjny transkarpacki szlak handlowy. Tu na charakterystycznym stromym wzgórzu, tuż ponad nurtem rzeki wznoszą się ruiny średniowiecznego zamku Rytro.

Drewniany gródek należący do domeny królewskie, strażnicę przy komorze celnej nad Popradem, wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Nie wiadomo kto był budowniczym zamku, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z dokumentów wydanych przez Władysława Łokietka. Mógł to być jakiś rycerz lub książę czeski Wacław II. W XIV–XV wieku przebudowano go na rezydencję starostów sądeckich. W XVI wieku na zamku rządził Piotr Kmita, a w 1657 roku zniszczyły go wojska siedmiogrodzkie Jerzego II Rakoczego, i od tej czasu popadał w ruinę.

Zamek składał się z pięciobocznego zamku głównego i przygródka otoczonego wałem ziemny. Mury zamkowe otaczały dziedziniec przed budynkiem mieszkalnym wzniesionym na planie prostokąta. Do muru przylegała masywna, cylindryczna,, piaskowcowa wieża.

Dziś we wsi Sucha Struga, na wzgórzu (463 metrów n.p.m.) górującym nad brzegiem Popradu, prócz najstarszej, obronnej wieży zachowanej do wysokości 10 metrów, są też pozostałości murów i budynku mieszkalnego. Kilka lat temu na wzgórzu zamkowym przeprowadzono prace archeologiczne oraz konserwatorskie i udostępniono turystom zamkowe ruiny. Poza zabezpieczeniem i nadbudową murów, wykonano też schody i barierki pozwalające na wejście na mury i basztę, skąd roztaczają się piękne widoki.