Facebook link

Wystawa fotografii „Krzyż pod jabłonią” autorstwa Rafała Marchuta - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Wystawa fotografii „Krzyż pod jabłonią” autorstwa Rafała Marchuta

Wystawa fotografii „Krzyż pod jabłonią” autorstwa Rafała Marchuta

Od 2021-09-24 do 2021-10-20
Kasztel  Szymbark wnętrze ze strojami
38-311 Szymbark
tel. +48 183513114
Organizator: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
38-311 Szymbark
Zapraszamy na wernisaż fotografii autorstwa Rafała Marchuta w piątek 24 września 2021 r. po wernisażu kolaży Tomasza Chołuja. Wystawa pn. „Krzyż pod jabłonią” prezentowana będzie w sali kameralnej kasztelu do 20 października br.

„Krzyż pod jabłonią” to introspekcyjna podróż, w której to co enigmatyczne i ulotne opiera się na głębokim poczuciu szacunku do historii, miejsca i ludzi, którzy zamieszkiwali obszar tak zwanej Łemkowszczyzny.
Wystawa składa się z dwudziestu czarno-białych odbitek, wykonanych w technice olejnej oraz gumie chromianowej. Stanowi ona osobistą ilustrację panującej w tej przestrzeni atmosfery – wyciszającej hałas i rzucającej kontury przeszłości w fotograficzno-malarską relację wolną od zewnętrznych informacji.
„Krzyż pod jabłonią” to historia opuszczonych wsi, nagrobnych krzyży, cerkwi i zdziczałych sadów otoczona warunkami konkretnego splotu wydarzeń, trwale rozpięta w czasie.
 
Autor wystawy Rafał Marchut to człowiek wielu pasji. Fotograf, piktorialista, grafik komputerowy. Organizator konkursów fotograficznych dla osób z problemami zdrowia psychicznego.
Warsztat artysty charakteryzuje zwiększone poczucie wieloplanowości, dbałość o szczegół przy jednoczesnym zmiękczeniu ostrości, dynamiczny kontrast tonalny oraz charakterystyczna dla technik szlachetnych niepowtarzalność pojedynczej fotografii.
W swojej twórczości zwraca szczególną uwagę na różne aspekty miejsc, do których podróżuje, przetwarzając je za pomocą indywidualnego stylu i subiektywnej analizy. Jego fotografie przywołują w ten sposób unikalną interpretację przestrzeni i czasu, ukształtowaną przez własne doświadczenia i osobliwości danej lokacji.
 
Podczas wernisażu artysta opowie o tym czym różni się fotografia analogowa od fotografii szlachetnej, o efektach, które ta niezwykła dziedzina pozwala uzyskać, powodach dlaczego ją wybrał i o swoich dalszych planach artystycznych.

Podczas wernisażu wstęp jest bezpłatny, w innym terminie wg. cennika dostępnego na stronie: https://muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/osrodek-konferencyjno-wystawienniczy-kasztel-w-szymbarku/historia-kasztelu

krzyż pod jabłonią wystawa fotografii plakat