Facebook link

Skansen Wsi Pogórzańskiej Szymbark - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Skansen Wsi Pogórzańskiej Szymbark

Skansen Wsi Pogórzańskiej Szymbark

Drewniany wiatrak, za nim drewniane domy.
Szymbark, 38-311 Szymbark Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183511018
Skansen Wsi Pogórzańskiej imienia profesora Romana Renifussa powstał w latach 80-tych XX wieku.  Prezentuje mało znaną kulturę ludową Pogórzan Gorlickich. Skansen stanowi oddział Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach.

Na powierzchni około 2 hektarów zlokalizowane są obiekty reprezentujące typową dla Pogórza Gorlickiego architekturę wiejską oraz kulturę ludową regionu. Oddział prezentuje kilkanaście obiektów drewnianej architektury ludowej Ziemi Gorlickiej wraz z pełnym ich wyposażeniem. W sumie jest to kilka tysięcy eksponatów. W skansenie obok wiejskich chałup znajdziemy kuźnię, wiatraki do mielenia zboża, olejarnię, chałupę tkacza i piec do wypalania naczyń. Większość obiektów pochodzi z XIX wieku. Przy odrobinie szczęścia można tu trafić na pokaz pracy rzemieślników kultywujących dawne tradycje.
Skansen prowadzi szeroką działalność edukacyjną oraz organizuje szereg imprez plenerowych w sezonie letnim i zimowym. W oddziale dostępny jest edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn na pograniczu polsko-słowackim oraz pawilon wystawienniczy z wystawą „Pogórzanie i Sąsiedzi – stroje ludowe z regionów Polski i Słowacji”. Obiekty dostosowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, zlokalizowane na zewnątrz w formie ekspozycji plenerowych połączonych z ogrodami sensorycznymi nawiązującymi do tradycji regionalnych.

W pobliżu skansenu znajduje się murowany XVI-wieczny dwór obronny Gładyszów i dworek mieszczański przeniesiony z Gorlic. W Szymbarku zobaczymy jeszcze dwa zabytki Szlaku Architektury Drewnianej. Jeden z nich to niewielki kościół św. Wojciecha Biskupa z 1782 roku, którego ściany i dachy kryte są gontem. Świątynia nie ma wieży, a szczególną uwagę zwraca natomiast ozdobny szczyt fasady. Drugi obiekt to cerkiew pw. Narodzenia NMP, który pochodzi z 1790 lub 1821 roku.