Facebook link

Święto Maziarzy Łosiańskich - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Święto Maziarzy Łosiańskich

Święto Maziarzy Łosiańskich

Od 2021-08-08 do 2021-08-08
ludzie stojący wśród wysokich kwiatów podczas Święta Maziarzy Łosiańskich
Łosie 34, 28-312 Łosie
tel. +48 183535618
Organizator: Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów
Wróblewskiego 10a, 38-300 Gorlice
Zapraszamy na kolejne, doroczne Święto Maziarzy Łosiańskich, które odbędzie się 8 sierpnia. W tym roku motywem przewodnim będzie drewno. Dla maziarzy było ono budulcem beczek, wozów, domów i oczywiście materiałem z którego pozyskiwali drogocenny dziegieć.

Zagroda Maziarska w Łosiu jak co roku przywołuje tradycję łemkowskich handlarzy, którzy niegdyś przemierzali wozami całą środkowo-wschodnią Europę.
Maź, czyli smar używany do naoliwiania osi wozów, a także innych elementów ruchomych w sprzętach gospodarskich, młynach czy tartakach. Pozyskiwany najpierw z drewna, a później ropy. Dla mieszkańców Łosia, na przełomie XIX i XX stał się głównym źródłem utrzymania. Z łemkowskiej miejscowości wyjeżdżały w Europę ciężkie wozy wypełnione mazią, a także leczniczym dziegciem. Drobniejsi handlarze ruszali zaś z towarem pieszo, do pobliskich wsi. Z uwagi na pilnie strzeżoną tajemnicę pozyskiwania produktu, szybko stali się swoistymi monopolistami w tym zakresie. Tzw. maziarze docierali do wielu zakątków Europy: na Ukrainę, Rosję, Litwę, Łotwę, ale też Węgry.
O tej niezwykłej tradycji przypomina dzisiaj Zagroda Maziarska - muzeum usytuowane w Łosiu między cerkwią a kościołem, na terenie ponad stu letniej łemkowskiej zagrody. Jeden raz w roku staje się ono miejscem wielkiej plenerowej imprezy. Pełnej łemkowskiego śpiewu, muzyki oraz warsztatów, które przypominają o tradycji i kulturze łemkowskich handlarzy.


W programie koncerty muzyki łemkowskiej:


godz. 14.30 Ruty Uwite z Julią Doszną (Łosie)
godz. 16.30 Kapela Drewutnia (Lublin)
 
w godzinach 14.00-17.00 warsztaty i prezentacje  dla dzieci i młodzieży:


- wypalanie dziegciu
- leśne -  z Nadleśnictwem Łosie
- mykologiczne  -  z prof. A. Chlebickim
- naftowe - z dr. P. Suryło (Politechnika Krakowska)
- snycerskie - rozeta karpacka z  B. Karełem
- stolarskie - heblowanie z M. Dutką


A ponadto:
drzewa jadalne w kuchni i kosmetyce, leśne wianki od Natalki, budowa miniaturowych wozów maziarskich, akcja translokacja - składanie  łemkowskiej chyży, haftowanie, malowanie.
 
Zabawy dla dzieci
płynie ropa płynie w łosiańskiej krainie i inne
o godz. 15.45 konkurs Nosiwoda i Nosiwódka

Wstęp 1 zł

plakat z programem Święta Maziarzy Łosiańskich