Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i świętego Rafała Kalinowskiego Czerna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i świętego Rafała Kalinowskiego Czerna

Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i świętego Rafała Kalinowskiego Czerna

Budynki klasztoru o jasnych ścianach. Przed nimi spacerujących kilka osób. Po lewej schody, na wprost brama.
Czerna 79, 32-065 Krzeszowice Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 122820065
Pośród bukowych lasów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w ustronnym miejscu na stoku wzgórza nad doliną, stoi barokowy kościół i klasztor karmelitów bosych. Kompleks niemal ze wszystkich stron otacza leśny rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki.

Zakon karmelitański jest zakonem maryjnym. Męski klasztor karmelitów bosych i kościół powstały z fundacji Agnieszki z Tęczyńskich Firlejowej. Do 1805 roku klasztor był pustelnią niedostępną dla wiernych.

Budowę klasztoru, na planie czworoboku z niewielkim kościołem z wieżą, rozpoczęto 1629 roku, w 1633 roku zamieszkali tu pierwsi pustelnicy. W skrzydłach klasztornych są pomieszczenia wspólne i cele zakonników połączone krużgankiem. Wczesnobarokowy kościół św. Proroka Eliasza z lat 1631–1640, wzniesiono na planie krzyża, zdobiony jest czarnym marmurem. Przylegają do niego kaplice, św. Jana od Krzyża i św. Rafała Kalinowskiego z jego relikwiami. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Eliasza, dzieło Tomasza Dolabelli z 1640 roku, a w ołtarzu bocznym cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z XVII wieku. Na placu przed kościołem znajduje się grota z pomnikiem proroka Eliasza i źródełko. Studnia klasztorna wykuta w litej skale w latach 1644–1651, obudowana jest kopułą krytą gontem, wspartą na kolumnach. Obok jest cmentarz klasztorny z lat 1843–1845. Z 12 eremów pozostały ślady po czterech, jeden zwany pustelnią św. Agnieszki odbudowano w latach 1966–1969. Są też dwie z trzech grot skalnych i ruiny mostu nad potokiem Eliaszówka zwanego Diabelskim Mostem. Na stoku wzgórza w latach 1986–1990 stanęły stacje drogi krzyżowej z rzeźbami i kilka kaplic, stoi ołtarz polowy, wyżej jest  punkt widokowy. Cały teren otaczał mur klauzurowy, z którego zachowały się ruiny.

Obraz Matki Bożej Szkaplerznej, namalowany na płótnie w XVII wieku przez nieznanego malarza według wzoru bizantyjskiej Madonny z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie, był darem klasztoru karmelitów z Krakowa i znajduje się w kościele od XVIII wieku. Do rozprzestrzenienia się kultu obrazu przyczynił się św. Rafał Kalinowski. W 1974 roku na obraz nałożono srebrną sukienkę i korony.

Najważniejsze święta obchodzone są 16 lipca (uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej) i 20 listopada (lub pierwsza niedziela po tej dacie, uroczystość św. Rafała Kalinowskiego).

Teren klasztoru położony jest na obszarze Natura 2000 Czerna, w którym chroniona kolonia rozrodcza podkowca małego znajdująca się w piwnicy klasztornej. Występują tu też nocek orzęsiony i nocek duży.