Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Wieliczka - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Wieliczka

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki Wieliczka

Bałt kościół wśród drzew.
ul. Br. Alojzego Kosiby 31, 32-020 Wieliczka Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 122781866
tel. +48 510987109
Na skraju Wieliczki słynącej z kopalni soli, wpisanej na listę UNESCO, stoi klasztor franciszkanów-reformatów i kościół Stygmatów świętego Franciszka. Czczony jest w nim cudowny obraz Madonny z Dzieciątkiem.

W barokowej, klasztornej świątyni wybudowanej w latach 1624–1626, w ołtarzu bocznym przechowywany jest obraz Matki Bożej Łaskawej, namalowany na cienkiej kamiennej płycie w barokowej manierze. Powstał on w połowie XVI wieku lub na początku XVII wieku we Włoszech i trafił do Wieliczki dzięki przybyłym po sól kupcom, którzy przywieźli go z Włoch lub Bałkanów. Początkowo umieszczono go w kapliczce, na miejscu której wzniesiono klasztorny kościół. Obraz przykrywa metalowa, pozłacana sukienka i liczne wota. W 1878 roku sukienkę rzeźbioną w drewnie lipowym zastąpiła sukienka srebrna. Wizerunek był kilkakrotnie konserwowany i częściowo przemalowywany, między innymi w latach: 1878, 1933 i 1976. Wstawiennictwu Maryi przypisywane jest uratowanie miasta w 1992 roku, gdy gwałtowny wypływ wody z kopalni groził zniszczeniem jego części. W 1995 roku obraz został ukoronowany złotymi koronami, poświęconymi przez Jana Pawła II.

Kościół w Wieliczce był pierwszą murowana świątynią reformacką w Polsce. W 1641 dobudowano do niego klasztor z dziedzińcem. W 1928 roku wzniesiono gmach nowicjatu, w którym dziś mieści się szkoła.

Odpusty przypadają 2 sierpnia w święto Matki Bożej Anielskiej i 4 października w dniu wspomnienia świętego Franciszka z Asyżu.