Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej Inwałd - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej Inwałd

Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej Inwałd

Wnętrze drewnianego kościoła. Bogato polichromowany strop, kryształowe żyrandole, złoty ołtarz główny z cudownym obrazem, ołtarze boczne i drewniane ławki po bokach z siedzącymi ludźmi.
ul. Wadowicka 110, 34-120 Andrychów
tel. +48 338751395
W drodze z Wadowic w kierunku Andrychowa, po kilku kilometrach mija się kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, będący Sanktuarium Matki Bożej Inwałdzkiej. Ze znajdującym się w nim cudownym wizerunkiem Madonny wiąże się ciekawa legendy o zbójnikach.

Pierwszy drewniany kościół zbudowano w 1318 roku z fundacji dworzanina księcia oświęcimskiego Zawiszy Ligęzy. W XV wieku kościół zniszczyli zwolennicy czeskich husytów. W 1747 roku obok zbudowano barokową, murowaną świątynię, która zaczęła przyciągać pielgrzymów z terenu Beskidów, Śląska, Podhala i Mazowsza. W 1850 roku rozebrano drewniany kościół, na którego miejscu dziś rosną wielkie lipy. Nowy kościół jest jednonawowy z dwoma bocznymi absydami i polichromią na sklepieniu z 1928 roku. Pielgrzymi modlą się tu przed cudownym obrazem namalowanym w XV wieku w Skandynawii przez nieznanego artystę, do Polski przywiezionym w 1534 roku. Jego pochodzenie wyjaśnia piękna legenda o zbójnikach, którzy zrabowali obraz na Węgrzech. Następnie umieścili go w kapliczce ustawionej na palach na stawie w Inwałdzie. Bandę rozbójników rozbił ksiądz Augustyn Kordecki, przeor klasztoru na Jasnej Górze, który zasłynął jego obroną przed Szwedami. Następnie herszt zbójców nawrócił się i przekazał obraz do kościoła. Od tego czasu Matka Boża zwana jest Zbójecką Panią. Cudowny obraz spłonął w 1885 roku, ale został szybko odtworzony według fotografii z XIX wieku nadal przechowywanej w parafii. Dziś gotycki obraz w barokowej sukience umieszczony jest w ołtarzu głównym. Odpusty w sanktuarium przypadają w niedziele najbliższe 16 lipca w święto Najświętszej Marii Panny z Góry Karmel i 8 września w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny.


Obiekty na trasie