Facebook link

Sanktuarium Matki Bożej Gaj - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Matki Bożej Gaj

Sanktuarium Matki Bożej Gaj

Ceglany kościół z wieżą.
ul. Maryjna 6, 32-031 Mogilany
tel. +48 509945751
Kościół stoi w dolinie poniżej wsi Gaj. Przechowywany jest w nim cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem.

W niewielkiej dolinie poniżej wsi, w miejscu drewnianej świątyni z XIII wieku, w 1626 roku wzniesiono kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, dziś niewidoczny z drogi głównej. Świątynię gruntownie przebudowano w XIX wieku.

W kościele w ołtarzu głównym umieszczony jest cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, zwanej Matką Bożą Gajowską. Wizerunek na desce namalowano w XV wieku, a jego kult rozwinął się tu dwa wieki później. Do połowy XIX wieku wieś była jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych w całej Małopolsce. Wierni zostawiali w kościele dziękczynne wota, z których wiele przekazano w ramach wsparcia powstań narodowych. Dziś sanktuarium w Gaju nie przyciąga już tak licznych pielgrzymów, ale wciąż przybywa tu wielu wiernych z małymi dziećmi, gdyż właśnie dzieciom przed obrazem Maryi jest tu udzielane specjalne tradycyjne błogosławieństwo.

Najwięcej pielgrzymów odwiedza sanktuarium w czasie odpustu w niedzielę najbliższą 8 września w święto Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

W pobliżu znajduje się cmentarz przykościelny i ogród plebański.