Facebook link

Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny Dziekanowice - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny Dziekanowice

Sanktuarium Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny Dziekanowice

Duży, prosty kamienny kościół, kryty czerwoną dachówką.
Dziekanowice 7, 32-410 Dobczyce Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 122711314
Sanktuarium to kompleks romańskiego kościoła świętych Mikołaja i Marii Magdaleny i nowego kościoła Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny z lat 60. XX wieku. W 1966 arcybiskup Karol Wojtyła poświęcił świątynię z cudownym wizerunkiem Madonny, zbudowaną jako wotum wdzięczności za Tysiąclecie Chrztu Polski.

Pierwszy drewniany kościół świętych Mikołaja Biskupa i Marii Magdaleny powstał z fundacji Kazimierza II Sprawiedliwego w XI–XII wieku, a nawet w X wieku, i jest jednym z najcenniejszych romańskich zabytków w kraju oraz najstarszym obiektem sakralnym polskich Karpat. Odkryto w nim rzadkie polichromie z XII stulecia. W XVII wieku w miejsce zniszczałego kościoła wzniesiono nowy z zachowaniem romańskiej wschodniej części zbudowanej z kamiennych ciosów. W kościele w bocznym ołtarzu umieszczono słynący łaskami i otaczany kultem obraz Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Dziś obraz Matki Bożej Dziekanowskiej znajduje się w sąsiednim dużym kościele Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny,  zbudowanym  w latach 1960–1966 na stromym wzgórzu nad Rabą.

Kult obrazu Matki Bożej Dziekanowskiej rozpoczął się w XVII wieku. Jest to wizerunek namalowany na płótnie przez nieznanego artystę ze szkoły krakowskiej. Obraz w 1991 roku koronował Jan Paweł II. Główny odpust w  sanktuarium przypada na Święto Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny w pierwszą niedzielę po 11 października. Inne odpusty obchodzone są 22 lipca w święto świętej Marii Magdaleny i 6 grudnia w dzień świętego Mikołaja.