Facebook link

Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego Bielany - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego Bielany

Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego Bielany

Wnętrze sanktuarium ze złoconym ołtarzem głównym na środku, po prawej ambona, po lewej kryształowy żyrandol, obrazy na ścianach i polichromie na stropie.
Bielany, ul. Solna 2, 32-651 Nowa Wieś Region turystyczny: Oświęcim i okolice
tel. +48 338486598
W centrum położonej nad Sołą wsi Bielany, przy kościele świętego Macieja Apostoła znajduje się Sanktuarium Chrystusa Cierpiącego. Tu w barokowym ołtarzu umieszczono od dawna przyciągający wiernych cudowny obraz Pana Jezusa Ubiczowanego z XVII wieku.

Świątynię wznoszono ponad 30 lat do konsekracji w 1833 roku, ale prace budowlane ukończono dopiero w 1869 roku. Jest to barokowy kościół orientowany, murowany i jednonawowy z półkoliście zakończonym prezbiterium. Kamienne schody prowadzą wejścia w fasadzie podzielonej na trzy części i połączonej z wieżą przykrytą hełmem z krzyżem. W wieży wisi dzwon z 1513 roku. Dach jest dwuspadowy, na jego środku widać wieżę-sygnaturkę. Tynkowaną elewację urozmaicają zdobienia wykonane techniką sgraffiti. 
W barokowym ołtarzu znajduje się cudowny obraz Pana Jezusa Ubiczowanego w koronie cierniowej, namalowany na płótnie przez nieznanego artystę w latach 1702–1703, przysłaniany ruchomym obrazem Matki Bożej Bolesnej z XVIII wieku. Według tradycji wyłowiono go z Soły i umieszczono w drewnianym kościółku. Wkrótce obraz zaczął przyciągać licznych pielgrzymów z okolicy, Beskidów i Śląska. Do dziś przybywa tu wielu wiernych, szczególnie na odpusty: 3 maja w święto Matki Bożej Królowej Polski, 14 maja na uroczystość świętego Macieja Apostoła i w święto Zesłania Ducha Świętego oraz 14 września w święto Podwyższenia Krzyża Świętego.