Facebook link

Rodzinne Lato w Muzeum - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Rodzinne Lato w Muzeum

Rodzinne Lato w Muzeum

Od 2021-08-17 do 2021-08-27
dzieci w Kopalni Soli w Wieliczce
Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka
tel. +48 122891611
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Zamkowa 8, 32-020 Wieliczka
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na ciekawe spotkania z historią, sztuką, legendą i zabytkami w ramach akcji „Rodzinne Lato w Muzeum”. Zajęcia odbywać się będą zarówno w Zamku Żupnym jak i w Muzeum w kopalni soli od 17.08 do 27.08. 2021 r., od wtorku do piątku, o godz. 10.00.

Program spotkań:


1. „Z jak zabytek” – Zamek Żupny, 17.08
2. „Legenda jest dobra na wszystko” - Muzeum w kopalni, 18.08
3. „Obraz ukryty w kwadratach” - Zamek Żupny, 19.08
4. „Górnicze łamigłówki” – Muzeum w kopalni, 20.08
5.  „Przy królewskim stole” - Zamek Żupny, 24.08
6.  „Podziemna skarbnica tajemnic” - Muzeum w kopalni, 25.08
7. „Detektyw Salt” - Zamek Żupny, 26.08
8. „Tajemnicza moc solanki z wielickiej kopalni” - Muzeum w kopalni, 27.08

Opisy zajęć:


1.    „Z jak zabytek” – Zamek Żupny, 17.08 (wtorek), godz. 10.00
Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się dlaczego w muzeum znajdują się zabytki. Poznają historię niektórych z nich, tajniki ich gromadzenia,  przechowywania oraz sposobów konserwacji. Wykonają różne zadania, które pokażą czym zajmuje się muzealnik.

2.    „Legenda jest dobra na wszystko” - Muzeum w kopalni, 18.08 (środa), godz. 10.00
Z legendami jest jak z dobrymi piosenkami, można ich słuchać wszędzie i o każdej porze. Słuchanie ich umożliwia przeniesienie się w czasie, inspiruje do marzeń i stwarza wrażenie znalezienia się w innym,  magicznym świecie. Opowieści, które uczestnicy usłyszą w solnych podziemiach zabiorą w niezwykłą podróż w przeszłość, a występujące w nich postacie
„ożyją” na nowo. Nie zabraknie różnych zadań  interaktywnych i aktywizujących.

3.    „Obraz ukryty w kwadratach” – Zamek Żupny, 19.08 (czwartek), godz. 10.00
Na zajęciach uczestnicy „zagoszczą” w starożytnych domach, które zdobiły piękne mozaiki. Dowiedzą się co to jest mozaika i jak powstaje. Zobaczą jak sztuka mozaiki do dziś jest wykorzystywana przez projektantów wnętrz. Każdy z uczestników będzie mógł stworzyć własny obraz metodą mozaiki.

4.     „Górnicze łamigłówki” – Muzeum w kopalni, 20.08 (piątek), godz. 10.00  
Choć są wakacje i czas odpoczynku tym razem uczestnicy poznają codzienność górnika od średniowiecza aż po dziś. W trakcie wędrówki przez komory i korytarze Muzeum w kopalni soli spróbują sił w różnych zadaniach logicznych i zmaganiach górniczych angażujących zarówno umysł jak i ciało.

5.      „Przy królewskim stole” - Zamek Żupny, 24.08 (wtorek), godz. 10.00   
Spotkanie przeniesie do dawnej kuchni królewskiej. Rodziny dowiedzą się co dawniej jadano? Jak pachniało w królewskiej kuchni? Jak wyglądały naczynia, których używano w zamkach, np. solniczki? Czekają na nich wielozmysłowe zadania - węchowe, słuchowe, dotykowe oraz artystyczne.

6.    „Podziemna skarbnica tajemnic” - Muzeum w kopalni, 25.08 (środa)
Warsztaty odbędą się w Muzeum w kopalni soli - miejscu, które jest podziemną skarbnicą wiedzy. Warto pamiętać, że wielicka sól powstała 13, 5 mln lat temu a kopalnia zaczęła funkcjonować w XIII w. Uczestnicy poznają historie, legendy i tajemnice tych niezwykłych wnętrz wydrążonych w soli.  Czeka moc niespodzianek i ciekawostek.

7.     „Detektyw Salt” - Zamek Żupny, 26.08 (czwartek)
Tym razem rodziny zostaną zaproszone do udziału w zajęciach detektywistycznych ponieważ na rozwiązanie czeka zagadka. Kolejne kroki doprowadzą do jej rozwikłania i rozszyfrowania kodu.  Każda solniczka zostanie zauważona.  

8.     „Tajemnicza moc solanki z wielickiej kopalni” - Muzeum w kopalni, 27.08 (piątek)
Solanka, czyli słona woda, była  znana od bardzo dawna, kiedyś wypływała samoczynnie na powierzchnię ziemi w postaci źródeł. Przodkowie produkowali z niej sól gotując ją na ogniu w dużych glinianych garnkach. Ta niezwykła woda ma także właściwości lecznicze. Jest używana do kąpieli, inhalacji czy okładów. Solance kopalnia zawdzięcza też piękne formy solne zdobiące niektóre wnętrza w kopalni: kalafiory, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, wyrosłe na przedmiotach kryształy czy malownicze jeziorka solankowe. Wędrując podziemnymi chodnikami i starymi komorami solnymi uczestnicy poznają moc tej niezwykłej wody, rozwiążą zadania i  wykonają doświadczenie.

Przydatne informacje:
Czas trwania zajęć: Muzeum w kopalni ok. 1,5 h., Zamek - ok.1h.
Koszt: Muzeum w kopalni - 9 zł./os., Zamek - bilet rodzinny 15 zł (2+2, każda kolejna osoba 8 zł)  
Zbiórka: sklep i kasa w Zamku (wejście od strony Ogrodu Żupnego).
Preferowany wiek uczestników: 6 – 12 lat
Informacja i rezerwacja: Dział Edukacji: 12 289 16 33
50% zniżki z Wielicką Kartą Dużej Rodziny 3+,Krakowską Kartą Rodzinną z Kartą Dużej Rodziny, Krakowską Kartą Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem


plakat z programem Rodzinne Latonw Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce