Facebook link

Na Diablak (Babia Góra) - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Na Diablak (Babia Góra)

Na Diablak (Babia Góra)

Widok na wzniesienia.
Rodzaj szlaku: pieszy
Długość szlaku: 13.5
Zawoja Region turystyczny: Beskid Żywiecki i Orawa
Babia Góra – nie bez powodu nosi miano Królowej Beskidu… Dumnie wyrasta spośród wzgórz Beskidu Żywieckiego. To najwyższy i bardzo urokliwy szczyt Beskidu Żywieckiego.

Wznosi się samotnie ponad niższymi szczytami i głębokimi dolinami, co sprawia, że jest wspaniałym punktem widokowym. Dzięki szosie biegnącej przez przełęcz Krowiarki podejście na najwyższy szczyt masywu – Diablak (1725 m n.p.m.) – jest krótkie i łatwe, choć strome. Trasa prowadzi lasem, czerwonym szlakiem, pnąc się stromo na Sokolicę, gdzie znajduje się doskonały punkt widokowy. Dalej idziemy jeszcze chwilę przez las, a potem wchodzimy między zarośla kosodrzewiny. Pokonujemy liczne stopnie grzbietu, by wreszcie dotrzeć na kamienistą kopułę Diablaka. Po obejrzeniu panoramy rozciągającej się ze szczytu schodzimy czerwonym szlakiem na przełęcz Brona. Dalej znaki opuszczają grzbiet, ostro schodząc do lasu i schroniska na Markowych Szczawinach. Stamtąd do punktu wyjścia, czyli przełęczy Krowiarki, prowadzą nas niebieskie znaki. Trasa na Babią górę nie jest wymagająca, ale dostarcza wielu emocji. Szlak prowadzący na Dach Beskidów jest urozmaicony, znajdują się na nim platformy widokowe, a na każdym rozstaju dróg pojawiają się tabliczki z kierunkami. Babia Góra to gratka nie tylko dla zaprawionych ,,łazików”, ale także dla rodzin z dziećmi. Przy dobrej pogodzie z góry roztacza się przepiękny widok na górskie panoramy Beskidów, Tatr i Gorców. Wieść niesie, że prawdziwej magii doświadczymy, gdy uda się nam podziwiać widoki ze szczytu o świcie…

Babia Góra została wyróżniona w konkursie Turystyczne Skarby Małopolski w 2020 roku w kategorii Najciekawszy Szlak Turystyczny.

Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Kępa - Gówniak - Diablak – Przełęcz Brona – Markowe-Szczawiny – Przełęcz Krowiarki

Brak obiektów w wybranej kategorii.