Facebook link

Muzeum Niepodległości Myślenice - Obiekt - VisitMalopolska

Jesteś tutaj:
Powrót

Muzeum Niepodległości Myślenice

Muzeum Niepodległości Myślenice

Wejście do Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Przed wejściem do ceglano-betonowego budynku są stojaki informacyjne oraz schody z betonu.

Romualda Traugutta 11, 32-400 Myślenice

Muzeum opowiada historię Polski, ale przez doświadczenia mieszkańców Myślenic. Łączy kolekcję etnograficzną, archeologiczną i geologiczną z nowoczesnym centrum kultury i edukacji. Jest miejscem spotkań i dbałości o przeszłość.

Placówka mieści się w nowoczesnym budynku będącym częścią projektu rewitalizacji Rynku w Myślenicach. Od niedawna budynek dysponuje bogatym zasobem cyfrowej wystawy historii Myślenic, wykorzystując nowoczesne technologie ekspozycyjne. Jej filozofią jest dbanie o pamięć historyczną i tradycję, poprzez przedmioty, pamiątki, edukację, spotkania i wystawy. Stała ekspozycja to - jak podkreślają organizatorzy - opowieść o dwóch Polskach, dużej i małej. Na wystawie można się dowiedzieć o wkładzie Myślenic w dziedzictwo kulturalne i historyczne kraju, udział w odzyskaniu niepodległości. To także opowieść o przeszłości miasta, pierwszym zamku, lokacji na prawie niemieckim. Tu można także poznać kartę burzliwych dziejów miasta - czyli najazdów szwedzkich i zaborów. Dla młodych na pewno atrakcją jest pokazanie, jak wyglądało życie wiejskie, miejskie i szlacheckie w XIX wieku. Wystawa także opowiada o rzemieślnikach, których nie brakowało na tej ziemi, rzeźbiarzach i twórcach zabawek, którymi bawiono się sto lat temu.  W muzeum odbywają się także wystawy czasowe, spotkania i lekcje historii.


Powiązane treści