Facebook link

Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Zdrojów Krynickich – Uzdrowienia Chorych Krynica-Zdrój - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Zdrojów Krynickich – Uzdrowienia Chorych Krynica-Zdrój

Leśne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Zdrojów Krynickich – Uzdrowienia Chorych Krynica-Zdrój

Leśne Sanktuarium Matki Boskiej
Park Zdrojowy, 33-380 Krynica-Zdrój Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184715005
Leśne sanktuarium zbudowano pod szczytem Góry Parkowej według projektu Artura Grottgera. Jest ono związane z lokalnym podaniem o miłości między muszyńskim rycerzem a miejscową pasterką, oraz z legendą o diable pragnącym przygnieść życiodajny zdrój ciężkim głazem, znanym jako Diabelski Kamień znajdujący się na zboczu Jaworzyny Krynickiej.

Przedstawiciel romantyzmu, malarz Artur Grottger zachwycony lasem i legendą o cudownym źródle postanowił, że nad leśnym zdrojem u stóp góry stanie figura Matki Bożej Łaskawej. Według jego pięknego rysunku z 1864 roku wykonano posąg Madonny i ustawiono go w leśnej świątyni. W 1884 roku skałę, która obsunęła się pod posągiem, wzmocniono wysokim murem. Później sanktuarium ogrodzono żelazną balustradą. W 1943 roku gwałtowny huragan powalił rosnące wokół figury olbrzymie drzewa, na szczęście nie uszkodził Madonny. W 1950 roku w sanktuarium wykonano nowe podmurowanie i ogrodzenie z tatrzańskiego granitu.

Cudowna figura Matki Boskiej po dziś dzień stanowi obiekt często odwiedzany przez turystów i wędrujących na szczyt Góry Parkowej. Sanktuarium przyciąga też wiernych szukających uzdrowienia, o czym świadczą liczne wota.


Obiekty na trasie