Facebook link

Kraków znów będzie kręcił się Wokół Szopki! - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kraków znów będzie kręcił się Wokół Szopki!

Kraków znów będzie kręcił się Wokół Szopki!

Od 2021-12-02 do 2022-01-31
Kolorowe szopki krakowskie
Rynek Główny, 30-962 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 123542500
Organizator: Miasto Kraków, KBF, Muzeum Krakowa
Zgodnie z wieloletnią tradycją zapraszamy na kolejny, już 79. Konkurs Szopek Krakowskich. W pierwszy czwartek grudnia szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza, gdzie ich dzieła będą podziwiane przez krakowian i turystów. Ogłoszenie laureatów nastąpi trzy dni później.

2 grudnia szopkarze przyniosą swoje najnowsze dzieła na Rynek Główny. Będzie można je podziwiać od godz. 10.00 do 12.00. Po hejnale krakowskim o godz. 12.00 wyruszy wokół Rynku korowód szopek, poprzedzony przez kapelę ludową z Bronowic.
Następnie na scenie targów bożonarodzeniowych nastąpi prezentacja szopek i szopkarzy. Później twórcy przeniosą swoje prace do pałacu Krzysztofory, gdzie zostaną one ocenione przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 5 grudnia o godzinie 14.00 w sali Miedzianej w pałacu Krzysztofory. Zaplanowano transmisję online z tego wydarzenia, którą będzie można oglądać na profilu Muzeum Krakowa na Facebooku.
Jak każe tradycja, szopki zostaną pokazane publiczności. Będzie je można oglądać od 6 grudnia aż do 27 lutego 2022 r. na wystawie pokonkursowej, która w tym roku wraca po pięciu latach do pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35.
Także po raz kolejny krakowianie i turyści będą mieli okazję odbycia wyjątkowego spaceru po Krakowie śladem szopki krakowskiej. Muzeum Krakowa wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym umieści w miejskiej przestrzeni ponad 20 szopek krakowskich.
Jak co roku szopki będzie można oglądać na krakowskich placach i w parkach, w witrynach sklepów, hoteli i restauracji, w galeriach handlowych. Rozstawione w szklanych, podświetlanych gablotach szopki nabiorą nowego kontekstu. Wspólny spacer „Wokół szopki” odbędzie się 6 stycznia 2022 r. – poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski.
Szopki będzie można podziwiać w przestrzeni miejskiej od 2 grudnia do 31 stycznia.