Facebook link

Kościół świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta Tropie - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta Tropie

Kościół świętych Pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta Tropie

Niewielki kościół o białych ścianach stojący na wzniesieniu nad brzegiem jeziora.
Tropie Region turystyczny: Pogórza
Jedną z najstarszych świątyń w Małopolsce jest stojący na wzgórzu nad Jeziorem Czchowskim romański kościół świętych Pustelników Świerada i Benedykta, zbudowany z piaskowca na przełomie XI i XII wieku. W XI wieku ufundował go Kazimierz Odnowiciel, a konsekrował podobno św. Stanisław Męczennik.

Na wyniosłym wzgórzu nad Jeziorem Czchowskim stoi niewielki, orientowany, romański kościół świętych Pustelników Świerada i Benedykta, zbudowany z piaskowcowych ciosów na przełomie XI i XII wieku, jeden z najstarszych w Małopolsce. Około 1045 roku ufundował go Kazimierz Odnowiciel, a około 1073 roku konsekrował podobno św. Stanisław Męczennik. Według tradycji świątynia powstała w miejscu pustelni eremity, benedyktyńskiego mnicha św. Świerada, żyjącego na przełomie X i XI wieku. W 1535 roku był to kościół św. Geralda, w latach 1556–1603 zbór kalwiński, a w XVII wieku zbór braci polskich.

Kościół pierwotnie był jednonawowy z prosto zamkniętym prezbiterium. Z pierwotnej budowli zachowały się mury prezbiterium i resztki ścian nawy. W XIII wieku dobudowano zakrystię (obecny schowek), w XVI wieku nadbudowano mury prezbiterium i dostawiono kaplicę Matki Bożej (dziś zakrystia), a w XVII wieku dobudowano kruchtę i „klasztorek” oraz przedłużono nawę ku zachodowi. Fasada kościoła jest prosta, dwukondygnacyjna, z łukowym portalem wejściowym. Dach kryty jest blachą i zwieńczony wieżyczką-sygnaturką.

We wnętrzu widać polichromowany strop z XVII wieku, kopię malowidła Giorgia Vasariego z Florencji (przemalowany w XIX wieku), fragmenty romańskiego malowidła z XII wieku oraz malowane krzyże romański i gotycki. Z pierwotnej budowli pochodzi arkada łuku tęczowego wsparta na gzymsie oraz pozostałości zachodniego portalu. Nad wejściem znajduje się chór muzyczny.

W kościele przechowywane są relikwiarze: św. Matki Teresy z Kalkuty, św. Świerada i Krzyża Świętego.