Facebook link

Kościół świętego Marcina Biskupa Zawada - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętego Marcina Biskupa Zawada

Kościół świętego Marcina Biskupa Zawada

Drewniany kościół z wieżą wyrastającą z dachu, otoczony ogrodzeniem z kamienia i drewna oraz drzewami.
Zawada 47, 33-112 Tarnowiec Region turystyczny: Tarnów i okolice
tel. +48 146795505
Niewielki, drewniany kościół wznosi się na Górze świętego Marcina, o wysokości 384 metrów n.p.m. Od 1980 roku pełni funkcję świątyni parafialnej.

Pierwsza wzmianka o parafii w Zawadzie, wsi położonej niedaleko Tarnowa, pochodzi z 1326 roku. Drewniany kościół z XV wieku, w XVII wieku przebudowano i dobudowano do niego czworoboczną wieżę konstrukcji słupowej o lekko pochyłych ścianach z nadwieszoną izbicą i dachem ostrosłupowym. Dwuspadowe kościelne dachy kryte są gontem. Nawę otaczają soboty dodane w XVIII lub XIX wieku.

Jest to świątynia gotycka, konstrukcji zrębowej, jednonawowa z węższym prezbiterium zamkniętym trójbocznie, zakrystią, przedsionkiem i kruchtą. W barokowym wnętrzu płaskie stropy pokrywa polichromia figuralna, a ściany ornamentalna z XX wieku. Na chórze muzycznym, wspartym na dwóch kolumnach, znajdują się cztery późnogotyckie płaskorzeźby, prawdopodobnie z warsztatu Stanisława Stwosza. We wczesnobarokowym ołtarzu głównym widać wizerunek świętego Marcina, dzieło Tomasza Dolabelli z XVII wieku. Cenne są krucyfiksy, gotycki krucyfiks z XVI wieku i barokowy na belce tęczowej z XVIII wieku. Łańcuch zawieszony między nawą a prezbiterium, podobno z jednego kawałka drewna wyrzeźbił niewidomy pasterz. Organy rokokowo-klasycystyczne z 1900 roku wykonała firma Rieger z Karniowa.

W 1968 roku kościół wyremontowano, wzmocniono konstrukcję ścian i wieży z sobotami oraz wymieniono szalunek ścian i pokrycie gontem.

W wolnostojącej dzwonnicy wiszą trzy dzwony, najstarszy z 1606 roku, drugi upamiętnia Zbigniewa Strzałkowskiego, misjonarza w 1991 rok zamordowanego w Peru.