Facebook link

Kościół św. Leonarda Lipnica Murowana - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół św. Leonarda Lipnica Murowana

Kościół św. Leonarda Lipnica Murowana

Niski kościół, z niewielką wieżyczką, ze stromym dachem i podcieniami obiegającymi świątynię. Przy kościele kilka nagrobków, przed nim ławki i wysokie drzewo.
Lipnica Murowana, 32-724 Lipnica Murowana Region turystyczny: Pogórza
tel. +48 146852601
Świątynia powstała pod koniec XV wieku, ale tutejsza tradycja głosi, że drewniany kościółek istniał tutaj już od 1141 roku, a został zbudowany na miejscu pogańskiej świątyni (gontyny), z której podobno pochodzi tak zwany słup Światowida, wspierający z tyłu ołtarz świętego Leonarda

Kościół w Lipnicy Murowanej to jeden z najstarszych i najcenniejszych kościołów drewnianych w Małopolsce. Dotrwał do naszych czasów w stanie prawie niezmienionym. W XVII wieku otoczono go jedynie sobotami (parterowymi podcieniami), a w XIX wieku dodano portal zachodni.
Niezwykłe wrażenie robi wnętrze pokryte od podłogi po sufit polichromią ornamentalną i figuralną z różnych okresów. Najstarsza dekoracja – stropów w prezbiterium (koniec XV wieku) i w nawie (XVI wiek) – została wykonana za pomocą specjalnych szablonów, zwanych patronami. Malowidła na ścianach prezbiterium pochodzą z XVII wieku i przedstawiają sceny: Ukrzyżowania, Ostatniej Wieczerzy i Sądu Ostatecznego, a w nawie z XVIII wieku sceny z Męki Pańskiej oraz Dekalogu.
Jeszcze jakiś czas temu można było podziwiać tutaj także trzy niezwykle cenne gotyckie ołtarze (z XV i XVI wieku): św. Leonarda, św. Mikołaja, Adoracja Dzieciątka Jezus. Tryptyki zostały skradzione. Jednak kiedy udało się je odzyskać, nie wróciły do świątyni. Obecnie można je obejrzeć w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie, a na miejscu zobaczymy ich kopie. 
W samym środku świątyni pod kamienną płytą znajduje się grób śp. Józefiny i Antoniego Ledóchowskich – rodziców Błogosławionej Marii Teresy i Urszuli.
Wśród cennego wyposażenia odnajdziemy: rzadki feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i XVII-wieczny, grający do dziś instrument, pozytyw szkatulny (skrzynkowy instrument organowy). 
Świątynię otacza stary cmentarz.
Obiekt będąc jedną z najstarszych i najlepiej zachowanych drewnianych budowli sakralnych w województwie, został w 2003 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej


Powiązane treści