Facebook link

Kościół świętego Józefa Podgórze Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętego Józefa Podgórze Kraków

Kościół świętego Józefa Podgórze Kraków

Widok na miasto z góry. W centralnym punkcie duży kościół z wieżą.
ul. Zamojskiego 2, 30-523 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 126561756
tel. +48 695757157
Kościół, górujący nad Rynkiem Podgórskim, jest jednym z najpiękniejszych neogotyckich kościołów w kraju i wybitnym dziełem neogotyckiej architektury sakralnej.

W Wolnym Królewskim Mieście Podgórzu, w 1818 roku powstała parafia ze skromną kaplicą urządzoną w zaadaptowanych pomieszczeniach rządowego budynku. Pierwszy klasycystyczny kościół z niską wieżą od frontu, wybudowany w 1832 roku według projektu inżyniera Franciszka Brotschneidera, zagrażał katastrofa budowlaną, dlatego wyburzono go 1905 roku. Nowy, neogotycki zbudowano w latach 1905–1909, według projektu profesora Politechniki Lwowskiej – Jana Sas-Zubrzyckiego. W 1999 roku kościół przechodził renowację obejmującą ołtarz główny i  boczne, ambonę i organy oraz powrót do pierwotnej biało-szarej kolorystyki.

Jest to kościół trójnawowy z kaplicami. Jego fasada ozdobioną rzeźbami okalają wieże, dwie niższe po bokach i wysoka na środku z hełmem przypominającym ten z wieży kościoła Mariackiego. We wnętrzu w stylu gotyku nadwiślańskiego znajduje się głównie drewniane, neogotyckie wyposażenie: siedem ołtarzy z początku XX wieku, ławki, ambona i konfesjonały.

Kościelna plebania stoi na miejscu dawnego kamieniołomu i ma piwnice wykute w wapiennych skałach. W czasie budowy kościoła odkryto też jaskinię, w której mógł pracować mistrz Twardowski – alchemik króla Zygmunta Augusta.