Facebook link

Kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kraków

Kościół świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Kraków

Kościół z zewnątrz.
św. Jana 7, 31-017 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 124226500
tel. +48 124264855
Jednonawowy kościół, stojący na rogu ulic świętego Jana i świętego Tomasza, pochodzi z czasów przedlokacyjnego Krakowa. Należy on do Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – sióstr prezentek, którego założycielką była błogosławiona Zofia Czeska.

Pierwszy kościół w XII wieku ufundował Piotr Włostowic, a wzmianki o nim pojawiły się w księgach miejskich w 1308 roku. W 1325 roku powstała parafia. Świątynię przebudowano w XVII wieku. W 1715 roku kościół otrzymało zgromadzeniu sióstr prezentek. W latach 1715–1723 architekt Kacper Bażanka gruntownie go przebudował, przedłużył nawę, oszkarpował i wzniósł nową fasadę i sklepienia.

To jednonawowy kościół, w którego ołtarzu głównym z 1730 roku, znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, według tradycji przywieziony po 1577 roku z Hiszpanii przez księcia litewskiego Stanisława Radziwiłła zwanego Pobożnym. Gotycko-renesansowy obraz namalował nieznany artysta prawdopodobnie na południu Polski. W 1965 roku arcybiskup Karol Wojtyła ukoronował wizerunek papieskimi insygniami. Świątynia jest sanktuarium Matki Bożej Wolności, Matki Bożej od Wykupu Niewolników, Matki Bożej Świętojańskiej czy błogosławionej Zofii Czeskiej.

Barokowe ołtarze boczne pochodzą z XVIII wieku. Polichromię sklepienia w 1959 roku wykonał Edward Mytnik. W dawnej zakrystii w 1998 roku urządzono kaplicę projektu Czesława Dźwigaja, w której złożono relikwie założycielki zgromadzenia – błogosławionej Zofii Czeskiej.

W 2015 roku zmieniono kolorystykę fasady z białej na różową oraz kolorystykę wnętrza. Na fasadzie widnieje obraz Matki Boskiej Łaskawej z XIX wieku.