Facebook link

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Tylicz - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Tylicz

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła Tylicz

Drewniany kościół o czerwonych ścianach i jasnym dachu, stojący wśród drzew.
Rynek 15, 33-383 Tylicz Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 184711310
Kościół parafialny św. Piotra i Pawła w Tyliczu powstał w XVII wieku (1612 roku) z inicjatywy ówczesnego biskupa Piotra Tylickiego. Oprócz barokowego wyposażenia można oglądać tu portret św. Barbary, patronki artylerzystów, który – jak informuje tablica na tylickim rynku – podarował kościołowi generał Kazimierz Pułaski, dowódca konfederatów barskich. Jest tu też moździerz wiwatówka z XVIII wieku.

Budynek cechuje konstrukcja zrębowa, stosowana już w czasach słowiańskich, a kontynuowana do dziś na Podhalu.
Co ciekawe, kościół powstał na fundamentach świątyni z XIV wieku (1363 rok). Drewniany kościółek jest otoczony niskim kamiennym murem.
Wnętrze składa się z jednej przestrzeni dla wiernych (nawy) z pięcioma ołtarzami bocznymi. Do trójbocznej części dla duchownych (prezbiterium) dobudowana jest po stronie północnej zakrystia. Z przodu kościółek posiada wieżę o lekko pochylonych ścianach i zakończoną baniastym hełmem. Została ona dobudowana nad dawną kruchtą (wejściem) podczas gruntownej odnowy w 1936.

Pełna kolorowych figur i ornamentów polichromia na ścianach i sklepieniu została wykonana w 1960 roku przez Kazimierza Morwaya i Kazimierza Puchałę, a obrazy Czesława Lenczowskiego pochodzą z 1950 roku. Reszta wyposażenia, w tym rzeźby i obrazy, jest barokowa.
Wśród rzeźb zwraca uwagę krucyfiks rokokowy z 2 połowy XVIII wieku, umieszczony na głównej belce w kształcie tęczy. Późnobarokowa chrzcielnica pochodzi przypuszczalnie ze szkoły Wita Stwosza. Zobaczymy tu także barokowe organy i późnobarokową ambonę.

Przy zabytkowym kościele rośnie pomnik przyrody - lipa drobnolistna. Jej obwód pnia wynosi około 4,80 metra. Kilkusetletnie drzewo posiada widoczne korzenie przybyszowe, sięgające kilku metrów w górę wewnątrz pnia.

Obok starego drewnianego kościoła znajduje się wolnostojąca dzwonnica, wzniesiona w 1806 roku. Ma kształt murowanych filarów, połączonych u góry trójkątnym przyczółkiem zaś u góry widnieje herb Tylicza. Jeden dzwon odlany został w 1605 roku przez Michała Urlicha na Spiszu, pozostałe są z 1960 roku. 

Nieco dalej od drewnianego kościoła św. Piotra i Pawła w Tyliczu znajduje się obecny kościół parafialny pod wezwaniem imienia Maryi. Od 2016 roku jest podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Boskiej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych. Nowy kościół można poznać po tym, że jest murowany, a został wybudowany w latach 2001-2007 według projektu Pawła Dygonia. Architekt nawiązał  stylem do drewnianych kościołów i cerkwi z tego regionu, jednak jego projekt wykonany jest z cegły oraz kamienia. Warto zajrzeć i tutaj, bo w części ołtarzowej mieści się obraz przeniesiony ze starego kościoła. Malowidło jest obramowane złoconymi płaskorzeźbami, a przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem, zwaną Tylicką. To dzieło przypisuje się niderlandzkiemu malarzowi Adrianowi  Ysenbrandtowi i może ono liczyć około 500 lat (XVI/XVII wiek). Obraz posiada srebrną zasłonę, przedstawiającą zwiastowanie.