Facebook link

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny Zielonki - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny Zielonki

Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny Zielonki

Kościół o jasnych ścianach i dachem krytym czerwoną dachówką, z niewielką wieżyczką. Widok z góry od strony prezbiterium. W otoczeniu dużo drzew. Widoczna sąsiednia zabudowa.
ks. Michalika 1, 32-087 Zielonki Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 122850321
fax. +48 122850082
tel. +48 122850082
We wsi położonej w dolinie Prądnika stoi gotycki kościół z XVI wieku. W jego kaplicy znajduje się przywieziony ze Szkocji obraz Matki Boskiej, dar żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców.

Murowany, późnogotycki kościół, z elementami renesansowymi, zbudowano w latach 1524–1538 w miejscu wcześniejszego z przełomu XIII i XIV wieku. Najpierw w  1524 roku stanęła zakrystia, w 1533 roku murator Jakub Żura z Krakowa i kamieniarz Kasper Simon wznieśli prezbiterium, w 1538 roku nawę zbudowali Jan Kapinos i Jan Bocheńczyki. To orientowana, jednonawowa świątynia wzmocniona szkarpami z węższym od nawy prezbiterium i sklepieniami krzyżowo-żebrowymi.

W czasie remontu kościoła w 1889 roku, dobudowano piętro zakrystii i płaski, drewniany strop w nawie. W 1947 roku wyburzono boczne, gotyckie wejście, a w 1948 roku zbudowano kaplicę na planie kwadratu Matki Boskiej Częstochowskiej, później Matki Boskiej Zwycięskiej, z łamanym dachem i barokową sygnaturką, projektu Stefana Świszczowskiego. Umieszczono w niej obraz Madonny z XVIII wieku, w sukience z korali i orderów żołnierskich. Wokół zawieszono wota. Obraz pochodzi ze szlaku wojennego Drugiej Baterii Pierwszego Pułku Artylerii Polowej Pierwszej Samodzielnej Brygady Strzelców, stacjonującej w 1941 roku w Szkocji. W 1947 roku wizerunek przewieziono do kościoła mariackiego  w Krakowie, a w 1949 roku do kaplicy w Zielonkach.

W 1966 roku do kościoła dobudowano trzypiętrowe, modernistyczne wejście projektu Antoniego Mazura, zawierające kruchtę oraz na piętrach chór i organy. Nad nim góruje metalowa, ażurowa dzwonnica w kształcie trójnogu z krzyżem i dzwonami.  

We wnętrzu zachowały się fragmenty polichromii z XVI wieku, oraz nowsze z XVIII wieku, dzieła Andrzeja Radwańskiego. W barokowym głównym ołtarzu stoją posągi Antoniego Frąckiewicza.

Kościół otaczają kaplice różańcowe z XX wieku. Obok stoi drewniana kapliczka z XIX wieku z ludową rzeźbą Madonny oraz kamienna figura „Na Rozdziałowskim” z 1636 roku, zwieńczona latarnią z Pietą. W 1998 roku odsłonięto pomnik Jana Pawła II.