Facebook link

Kościół Matki Bożej Królowej Polski Arka Pana Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kościół Matki Bożej Królowej Polski Arka Pana Kraków

Kościół Matki Bożej Królowej Polski Arka Pana Kraków

Modernistyczne wnętrze kościoła z przejmująca figura Chrystusa Ukrzyżowanego.
ul. Obrońców Krzyża 1, 31-831 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 126440624
tel. +48 126808201
tel. +48m 126808202
tel. +48 791164081
To pierwszy kościół wybudowany na terenie Nowej Huty, w dzielnicy Bieńczyce. We wnętrzu świątyni o niecodziennej architekturze, zgromadzono cennymi pamiątkami będące darami katolików z całej Europy. Na schodach prowadzących do kościoła w 2009 roku stanął pomnik Jana Pawła II.

Dzieje parafii sięgają 1952 roku. Karol Wojtyła od początku wspierał działalność miejscowego proboszcza i walkę mieszkańców o własny kościół. Władze komunistyczne nie zezwalały na powstanie świątyni we wzorcowym socjalistycznym mieście, w 1960 roku nakazały usunięcie krzyża z placu budowy na osiedlu Teatralnym. W jego obronie wystąpili wierni, doszło do zamieszek. W 1969 roku arcybiskup kardynał Karol Wojtyła wmurował kamień węgielny pochodzący z bazyliki świętego Piotra na Watykanie, a w 1977 roku osobiście konsekrował kościół, pełniący również funkcję sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Kościół zbudowano w latach 1967–1977 według projektu Wojciecha Pietrzyka. Dach budowli upodabnia go do arki i stojącej w Ronchamp kaplicy Notre Dame du Haut, czyli Matki Bożej na Górze, projektu Le Corbusiera. Nad świątynią góruje krzyż-maszt wysokości 70 metrów. Budynek o powierzchni 1800 m² mieści około 6000 wiernych.

We wnętrzu znajduje się ołtarz z marmuru karraryjskiego w kształcie otwartej dłoni i tabernakulum odlane z brązu w kształcie powstającego kosmosu z „kamieniem księżycowym”, darem kardynała Karola Wojtyły, pochodzącym od załogi statku Apollo 11, choć badania podważają jego autentyczność. Figurę Chrystusa Ukrzyżowanego wykonał profesor Bronisław Chromy, a obraz Matki Bożej Królowej Polski to kopia obrazu ze Zbaraża. Drogę krzyżową w latach 1980–1983 namalował malarz Mariusz Lipiński. Darem katolików z Portugalii jest umieszczona w grocie figura Matki Bożej Fatimskiej, koronowana w 1992 roku. Pod ołtarzem znajduje się grota Matki Bożej, pod nawą Kaplica Pojednania z drewnianymi Pietami Polskimi i rzeźbą św. Maksymiliana Kolbe, dziełami Antoniego Rząsy oraz figura Matki Bożej Pancernej, wykonana z kul wydobytych z ran żołnierzy z pod Monte Cassino.

Organy w 1979 wykonała niemiecka firma Rudolf von Beckerath Orgelbau z Hamburga. Dzwony, wydzwaniające melodie pieśni kościelnych, są darem katolików z Holandii i Belgii.