Facebook link

Kamieniczki renesansowe Tarnów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kamieniczki renesansowe Tarnów

Kamieniczki renesansowe Tarnów

Widok na bogato zdobione podcieniowe kamienice przyrynkowe.
Rynek, 33-100 Tarnów Region turystyczny: Tarnów i okolice
tel. +48 146390865
Tarnowski rynek to renesansowa perełka z pięknym układem architektonicznym i cenną zabudową, wytyczony w czasie lokacji miasta w XIV wieku. Dziś otaczają go mieszczańskie kamienice pochodzące z XVI–XIX wieku.

Pierwotną drewniana zabudowę wokół Rynku niszczyły kolejne pożary nawiedzające miasto pod koniec XV wieku i wtedy też pojawiły się pierwsze murowane domy. Od XVI wieku dzięki działaniom Jana Amora Tarnowskiego, wokół ratusza budowano okazałe mieszczańskie kamienice z podcieniami. W XVII-XIX wieku miasto płonęło wielokrotnie, a po pożarach powolnie odbudowywano skromne czynszowe domy późnobarokowe i klasycystyczne, część podcieni wyburzono lub zamurowano, zachowano je w trzech kamienicach pierzei północnej.

Obecnie wokół Rynku stoją najczęściej dwupiętrowe domy prezentujące różne style architektoniczne. Najcenniejsze, renesansowe, podcieniowe kamienice z XVI wieku zachowały się w północnej pierzei. W dwóch z nich mieści się ekspozycja Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 20-21). To budynki jednopiętrowe z dwuprzęsłowymi podcieniami wysuniętymi przed linię zabudowy, z elewacją frontową zwieńczoną ozdobną attyką zrekonstruowaną w latach 1946–1947, ciekawą dekoracją malarską fasady i zabytkowymi, kamiennymi obramieniami okien i portalami. We wnętrzach połączonych w 1780 roku, wyeksponowano renesansowe polichromie. Ciekawa jest też zabudowa pierzei zachodniej.