Facebook link

Kamienica Ślebarskich Oświęcim - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Kamienica Ślebarskich Oświęcim

Kamienica Ślebarskich Oświęcim

Zdjęcie przedstawia przepiękną Kamienicę Ślebarskich w Oświęcimiu. Duży, piętrowy budynek o kremowej elewacji z gankiem z balkonem od frontu i wieżyczką.
Rynek Główny 14, 32-600 Oświęcim Region turystyczny: Oświęcim i okolice
Stojąca przy Rynku Głównym zabytkowa, prawie dwustuletnia Kamienica Ślebarskich z XIX wieku, zwana też Dom Ślebarskich, to największa kamienica mieszczańska w mieście i jedna z ciekawszych.

Potężną kamienicę z oficyną mieszkalną w około 1830 roku wybudował ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ksiądz Michał Ślebarski i do końca XIX wieku była własnością jego rodziny. Tu urodziło się dwóch braci Szubertów zapisanych w dziejach sztuki polskiej, w 1829 roku starszy, rzeźbiarz Leon Antoni, a w 1837 roku młodszy Awit, malarz i fotograf, jeden z pierwszych fotografów Tatr. W czasie II wojny światowej Niemcy nieznacznie zmienili wygląd budynku, a wnętrza przebudowali na siedzibę swoich władz miejskich. Po wojnie w kamienicy mieściły się różne instytucje. Dziś jest siedzibą Sądu Rejonowego.

To obszerna, jednopiętrowa, murowana kamienica w stylu późnoklasycystycznym, wzniesiona na rzucie litery L, z piętnastoosiową elewacją frontową. Zdobi ją ganek z balkonem wspartym na dwóch kolumnach. Kamienicę kryje wysoki, dwuspadowy dach z dachówki ceramicznej, nad oficyną jednospadowy. Wieżyczkę dobudowano w czasie II wojny światowej.