Facebook link

Juromania w Olkuszu i Rabsztynie - sarmaci i gwarkowie zapraszają! - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Juromania w Olkuszu i Rabsztynie - sarmaci i gwarkowie zapraszają!

Juromania w Olkuszu i Rabsztynie - sarmaci i gwarkowie zapraszają!

Od 2021-09-17 do 2021-09-19
Na tle zalesionej góry stoi grupa osób przebranych w stroje średniowieczne- huzarskie, rycerskie, dam dworu. W tle stoi grupa widzów.
Olkusz Region turystyczny: Jura Krakowsko- Częstochowska
Organizator: Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn"
Widowiskowa „Sarmacka zabawa w Rabsztynie”, a także niezwykły „Festiwal Gwarków Olkuskich”, to tylko część wydarzeń, jakie czekają na uczestników Juromanii – Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które odbędzie się w weekend 17-19 września w Olkuszu i Rabsztynie.

Cykl imprez rozpocznie się już w piątek 17 września akcją „Tajemnice bazyliki św. Andrzeja i organów Hansa Hummla”, czyli zwiedzaniem średniowiecznej bazyliki św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączonym z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla.
W sobotę 18 września na olkuskim rynku i starówce od godziny 10.00 do 18.00 odbędzie się „Festiwal Gwarków Olkuskich”.  Będą stoiska, a na nich zagadki i quizy, warsztaty plastyczne dla dzieci, a także gry miejskie typu quest. O godzinie 15.00 i 17.00 na dziedzińcu Dawnego Starostwa (Rynek 4), Grupa Teatralna „Glutaminian Sodu” zaprezentuje etiudy teatralne „Legendy olkuskich gwarków". O godzinie 16.00 na scenie na rynku wystąpi orkiestra dęta ZGH „Bolesław" S.A. Występ orkiestry, sponsorowany przez ZGH „Bolesław”, będzie przeplatany opowieściami o tradycjach górniczych. Tego dnia Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu udostępnia zwiedzającym ekspozycję „Podziemny Olkusz” w cenie biletu ulgowego. Atrakcją dla zwiedzających będzie pokaz wybijania monet. Zaplanowano też trzy tury zwiedzania Podziemnego Olkusza z przewodnikiem. Tego dnia chętni będą mogli poznać także inne, zabytkowe piwnice kamienic olkuskiej starówki. W ramach akcji „Tajemnice olkuskich podziemi” zaplanowano aż pięć tur bezpłatnego zwiedzania.
Ale to nie koniec atrakcji, jakie tego dnia przygotowali organizatorzy. Zgodnie z hasłem tegorocznej Juromanii, czyli „Jura - aktywna z natury”, w sobotę, od godz. 11.00 do 16.00 na terenie Parku Rekreacyjno - Krajobrazowego "Silver Park" w Olkuszu odbędzie się akcja „Gwarkowie na kółkach”. Poza strefą aktywności, pokazami i ogólnodostępną nauką jazdy na rowerach, deskorolkach i hulajnogach, odbędą się także mini - zawody dla dzieci.
W niedzielę 19 września zapraszamy na „Sarmacką zabawę w Rabsztynie”. Od godziny 10.00 do 18.00, pod zamkiem, w klimat sarmackiej epoki wprowadzi uczestników Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Będą widowiskowe pokazy husarii i artylerii, pokazy walk na szable, prezentacja strojów szlacheckich oraz liczne atrakcje i aktywności dla najmłodszych, utrzymane w stylu epoki. O godzinie 17.00 rozpocznie się widowiskowy „Szturm na zamek”, czyli inscenizacja potyczki oddziału płk. Gabriela Hołubka – dowódcy zamku Rabsztyn z wojskami Andrzeja Zborowskiego i najemnikami Maksymiliana Habsburga.
Organizatorzy przygotowali cały szereg wydarzeń towarzyszących. Będzie można wziąć udział w grach, zabawach, konkursach, grze terenowej i warsztatach plastycznych. Niezwykłe niespodzianki szykuje Speleoklub Olkusz. Każdy będzie mógł spróbować przejść po moście linowym rozwieszonym nad fosą, a także wspinać się po… plastikowych skrzynkach. Tegoroczną nowością będzie pokaz strojów historycznych z różnych epok z możliwością ich przymierzania. Pod zamkiem będzie też strefa aktywności, czyli konkursy i zabawy sprawnościowe dla dzieci i młodzieży.
Tego dnia będzie też możliwość zwiedzania zamku Rabsztyn z biletem ulgowym. Na zamku będzie prezentacja  stoisk i warsztatów rzemieślniczych. Poza tym, w wyznaczonych godzinach zaplanowano zwiedzanie zamku z przewodnikiem.
Ale to nie wszystkie atrakcje, jakie przygotowali tego dnia organizatorzy. Propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest Indywidualny Rajd Rowerowy i Pieszy „Na Rabsztyn” z Olkusza do Rabsztyna. Na parkingu leśnym nieopodal rezerwatu Pazurek będzie stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Olkusz. Będzie tam można wziąć udział w indywidulanej grze terenowej „Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek”, a także marszu nordic walking po rezerwacie Pazurek.
Szczegółowy program tegorocznej Juromanii można znaleźć na stronie juromania.pl

baner Juromania w Olkuszu i Rabsztynie