Facebook link

Dwór Świdnik - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dwór Świdnik

Dwór Świdnik

Na pierwszym planie pomarańczowe kwiaty. W tle parterowy biały dwór z wysokim dachem krytym gontem.
Świdnik 1, 34-506 Łukowica Region turystyczny: Gorce i Beskid Wyspowy
tel. +48 183337549
tel. +48 510131537
Niedaleko Łukowicy, u ujścia Potoku Łukowickiego w dolinie rzeki Słomki, stoi drewniany dwór alkierzowy z XVIII wieku, jeden z piękniejszych wśród polskich dworów z tego okresu.

Dwór, w 1752 roku wzniesiony przez właścicieli wsi Wielogłowskich, od 1821 roku wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Po II wojnie światowej, gdy wysiedlono jego ostatnią właścicielkę, umieszczono w nim urząd gromadzki, szkołę i ośrodek wypoczynkowy. W latach 50. i 70. XX wieku budynek remontowano. Na początku XX wieku zaniedbany dwór odzyskali spadkobiercy i sprzedali go w 2002 roku. W ostatnich latach wymieniono dach i odnowiono elewację dworku, zagospodarowano też teren wokół. Odbywają się tu imprezy i eventy, seanse filmowe, koncerty i konferencje.

To parterowy budynek, drewniano-murowany o planie prostokątna i ścianach konstrukcji zrębowej, tynkowany i bielony, kryty dachem gontowym. Od frontu prowadzi do niego niski, czterokolumnowy ganek z trójkątnym szczytem, od tyłu widać facjatę. Na narożnikach dworu znajdują się cztery parterowe alkierzyki. We wnętrzu zachowały się drzwi z profilowanymi płycinami i ozdobnymi okuciami oraz dwa dwukondygnacyjne, zdobione kominki.

Dwór otacza piękny, stary park z brzozową aleją dojazdową. Stoi w nim murowana kaplica z XVIII wieku z kamiennym portalem i żelaznymi drzwiami z XIII wieku, wybudowana na mogile Arian, wymordowanych tu w 1620 roku w czasie napadu przez chłopów z okolicznych wsi. W pobliżu z dawnego zboru ariańskiego z lat 1560–1580, wzniesionego przez Marcina Rogowskiego, zachowała się sklepiona piwnica.