Facebook link

Dwór Starostów Muszyna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dwór Starostów Muszyna

Dwór Starostów Muszyna

Parterowy dwór o białych ścianach, z drewnianym gankiem i wysokim stromym dachem. Przed budynkiem przy stolikach pod parasolami siedzą ludzie.
ul. Kity 17, 33-370 Muszyna Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 185349281
Dwór Starostów pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Stanowił on siedzibę starostów muszyńskich, którzy - w imieniu biskupów krakowskich - władali dawnym „Państwem Muszyńskim” z własną administracją, sądownictwem i wojskiem, które powstało jeszcze w XIII wieku.

Przy dworze znajdowała się kordegarda (wartownia), zajazd, mieszkalna brama, piekarnia, zaplecze kuchenne, stajnia z wozownią oraz spichlerz i kilka mniejszych obiektów gospodarczych. Na przepływającej obok rzece Muszynka zostały wybudowane również młyny, które czynne były aż do końca XIX wieku. W zabudowie dworskiej znajdował się również browar. 
Do dziś z całego kompleksu poza Dworem Starostów oraz kordegardą zachował się zajazd, zrekonstruowany w 2010 roku. Obecnie stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego Państwa Muszyńskiego. W 2018 roku odbudowano spichlerz - dziś tak zwany Dom Garncarza.
Dwór Starostów na początku XX wieku został przebudowany (dodano dobudówkę po wschodniej stronie oraz północną werandę), jednak zachował on swój klasycystyczny charakter. Dziś, po renowacji w latach 2014-2015, budynek stanowi siedzibę Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Muszynie. Funkcjonuje w nim także stylowa kawiarnia.  


Brak obiektów w wybranej kategorii.

Powiązane treści