Facebook link

Dwór Jana Matejki w Krzesławicach Kraków - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Dwór Jana Matejki w Krzesławicach Kraków

Dwór Jana Matejki w Krzesławicach Kraków

Dwór od frontu. Z przodu popiersie Jana Matejki na cokole.
Melchiora Wańkowicza 25, 31-752 Kraków Region turystyczny: Kraków i okolice
tel. +48 126445674
Obecny dwór krzesławicki w 1826, wybudowała rodzina Kirchmayerów, od której w 1876 roku zakupił go Jan Matejko. Dziś w dworku mieści się muzeum.

W XVIII wieku Krzesławice należały do Akademii Krakowskiej, której rektor Hugo Kołłątaj przejął je w 1788 roku i postawił niezachowany do dziś dwór. W XIX wieku dobra odkupili Kirchmayerowie i w 1826 roku zbudowali nowy dwór, stary pełnił rolę letniej kuchni i rozebrano go w 1918 roku.

W 1876 roku dworek z ogrodem, sadem, zabudowaniami gospodarczymi i gruntem ornym, kupił Jan Matejko za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem. Staropolski dwór być letnią rezydencja jego rodziny. Artysta zaprojektował i dobudował do niego pracownię i drewniany ganek z ażurową balustradą od ogrodu, wsparty na słupach i zwieńczony trójkątnym szczytem, zachowany do dziś. Tu malarz stworzył wiele dzieł, głównie portrety i szkice oraz obrazy o tematyce historycznej, w tym ogromny obraz Kościuszko pod Racławicami.

W czasie II wojny światowej stacjonujący w dworku Niemcy zdewastowali park. Po wojnie z dworu wypędzano mieszkańców, a dwór zniszczono i ograbiono. Dlatego jego ostatnia właścicielka Maria Burzyńska, zapisała zrujnowany majątek Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, z przeznaczeniem na muzeum pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. W 1960 roku rozpoczęto kapitalny remont obiektu z zachowaniem jego historycznego charakteru. Od 1966 roku w dworze mieści się muzeum.

To parterowa rezydencja z dobudówką-pracownią malarska, kryta dachem gontowym, z gankiem przeniesionym od frontu. W parku zachował się starodrzew. Na ścianie dworku znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Matejce, przed budynkiem stoi jego popiersie, dzieło profesora Czesława Dźwigaja. W dworku, umeblowanym meblami z XIX wieku, można obejrzeć poczet królów i książąt polskich autorstwa uczniów Matejki.