Facebook link

Cerkiew świętego Dymitra Czarna - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew świętego Dymitra Czarna

Cerkiew świętego Dymitra Czarna

Drewniana cerkiew z zewnątrz.
Czarna, 38-315 Uście Gorlickie Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183516776
Cerkiew pod wezwaniem świętego Dymitra w Czarnej (powiat gorlicki) wzniesiona została w 1764 roku. Obecnie użytkowana jest jako kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

W pierwszej połowie XIX wieku cerkiew uległa przekształceniu, znacznie wydłużono między innymi prezbiterium. Ściany nawy, prezbiterium i pochyłej wieży obite są gontem. Nad nawą wznosi się dach namiotowy, nad prezbiterium wielopołaciowy. Dachy, podobnie jak wieńczące je baniaste hełmy z pozornymi latarniami, pokryte są blachą. Wnętrze świątyni nakryte jest płaskimi stropami oraz namiotowymi kopułami. Dekoruje je polichromia z pierwszej połowy XIX wieku.
Najcenniejszymi elementami wyposażenia są kompletny barokowy ikonostas z XVIII wieku oraz również barokowy ołtarz z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Warto również zwrócić uwagę na ozdobiony kolumienkami portal wiodący z prezbiterium do zakrystii.
Świątynia otoczona jest kamiennym murkiem. Zaś powyżej świątyni na czynnym cmentarzu jest kilka dawnych nagrobków kamiennych. W pobliżu Czarnej znajduje się kilka pięknych cerkwi greckokatolickich, które warto zobaczyć. W szczególności można zwiedzić obiekt w Śnietnicy.


Brak obiektów w wybranej kategorii.