Facebook link

Cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Gładyszów - Obiekt - VisitMalopolska

Powrót

Cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Gładyszów

Cerkiew Narodzenia świętego Jana Chrzciciela Gładyszów

Cerkiew z zewnątrz, drewniane ściany kryte gontem, z przodu przedsionek na słupach, dach dwuspadowy blaszany. Wokoło zieleń.
Gładyszów 45, 38-309 Gładyszów Region turystyczny: Beskid Sądecki i Niski
tel. +48 183510023
tel. +48 697523701
Ta drewniana cerkiew miała różne koleje losu. Dziś prawosławna świątynia, położona nieco z boku zabudowań mieszkalnych znów jest świątynią prawosławną i jednym z obiektów na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Jest to cerkiew parafialna prawosławna, wzniesiona jako kaplica greckokatolicka, dziś należąca do dekanatu Gorlice diecezji przemysko-gorlickiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Dawną świątynię greckokatolicką, wzniesioną w 1857 roku, rozbudowano w 1914 roku po spaleniu właściwej cerkwi i przejęciu jej funkcji cerkwi parafialnej. Służyła ona grekokatolikom do 1947 roku. Później przerobiono ją na stajnię, a w 1967 roku przekazano Kościołowi Prawosławnemu. W latach 1978–1982 przeprowadzono kapitalny remont obiektu. Świątynia jest drewniana, orientowana, jednonawowa, salowa bez wyodrębnionego prezbiterium, zamknięta trójbocznie z kruchtą. Na środku dachu krytego blachą, widać czworoboczną wieżyczkę z kopulastym hełmem. Ściany najstarszej części budynku mają konstrukcję zrębową i są pokryte gontem. Dobudowany przedsionek jest konstrukcji słupowej. Wnętrze cerkwi ma nawę i zamknięte trójbocznie prezbiterium dzieli ściana ikonostasu z XX wieku. Strop jest płaski. Ściany i sufit prezbiterium zdobi ludowa polichromia z przedstawieniem Trójcy Świętej. Obok cerkwi stoi drewniana dzwonnica wzniesiona na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym.


Brak obiektów w wybranej kategorii.